eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Otrzymane dotacje a podatek VAT

Otrzymane dotacje a podatek VAT

2008-07-04 13:12

Firmy niekiedy otrzymują różnego rodzaju dotacje, które przeznaczają na sfinansowanie zakupów potrzebnych im do prowadzenia działalności gospodarczej czy też obniżenia ceny swoich produktów i usług. Muszą jednak pamiętać, że w niektórych sytuacjach takie dotacje trzeba opodatkować podatkiem VAT.

Przeczytaj także: Dotacja do ceny towaru: nie zawsze trzeba wykazać VAT

To, co podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zostało wymienione w art. 5 i następnych ustawy o VAT. Przepisy te nie zawierają żadnych informacji o dotacjach. Nie oznacza to jednak, że ustawodawca o nich zapomniał.

Art. 29 ust. 1 ustawy wskazuje bowiem, że podstawą opodatkowania jest co do zasady. Obrotem jest natomiast kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku. Obowiązek podatkowy z tytułu należnych na podstawie odrębnych przepisów dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze powstaje z chwilą uznania rachunku bankowego podatnika. W przypadku uznania rachunku bankowego podatnika zaliczką z tytułu dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze obowiązek podatkowy powstaje w tej części (art. 19 ust. 21 ustawy).

Z powyższych przepisów wynika zatem, że opodatkowane podatkiem VAT są jedynie dotacje przedmiotowe, czyli takie które mają bezpośredni wpływ na cenę konkretnych dostarczanych towarów lub konkretnych świadczonych usług przez podatnika (dofinansowanie do ceny tego towaru lub usługi). Co istotne, nie podlega tutaj opodatkowaniu sama czynność otrzymania dotacji, a jej kwota jako składnik ceny.

Jeżeli natomiast wskazany wyżej bezpośredni związek nie występuje, dofinansowanie takie nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Dotyczy to dotacji mających na celu dofinansowanie ogólnej działalności, które nie są uzależnione od ilości i wartości sprzedawanych towarów czy świadczonych usług (czyli tzw. dotacje podmiotowe).

Przedstawmy to na przykładach:

1) Firma X otrzymała z urzędu pracy dotację na wyposażenie nowego stanowiska pracy (z której zostały sfinansowane zakupy środków trwałych jak i wyposażenia danego stanowiska). W tej sytuacji otrzymane środki nie będą opodatkowane podatkiem VAT, nie występuje tutaj bowiem bezpośredni związek otrzymanej dotacji z obniżką ceny sprzedawanych towarów i usług. Zostanie ona przeznaczona na zakup środków trwałych, które będą wykorzystywane w danej firmie.

2) Firma Y świadczy usługi sprzątania. Otrzymała dotację na świadczone usługi, przez co mogła obniżyć ich cenę, którą płacą nabywcy. W takiej sytuacji mamy do czynienia z dotacją przedmiotową (dofinansowana jest konkretna usługa świadczona przez firmę), a co za tym idzie otrzymana dotacja podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Należy pamiętać, że otrzymana dotacja jest kwotą brutto. Oznacza to, iż w sytuacji, gdy podlega ona opodatkowaniu, należy z niej wyodrębnić wartość netto oraz podatek VAT metodą „w stu”. Przy ustalaniu wartości podatku od takiej dotacji należy go liczyć wg stawki właściwej dla dotowanego towaru lub usługi.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: