eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Sprzedaż ziemi rolnej opodatkowana PIT?

Sprzedaż ziemi rolnej opodatkowana PIT?

2008-07-09 08:15

Przeczytaj także: Sprzedaż gruntów rolnych a podatek dochodowy


Natomiast stosownie do treści art. 21 ust. 1 pkt 28 cytowanej ustawy zwolnione od podatku dochodowego są przychody uzyskane z tytułu sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego. Zwolnienie to nie dotyczy przychodu uzyskanego ze sprzedaży gruntów, które w związku z tą sprzedażą utraciły charakter rolny lub leśny.Ustawa o podatku dochodowym nie zawiera definicji gospodarstwa rolnego. W celu wyjaśnienia tej kwestii odsyła, zgodnie z dyspozycją art. 2 ust. 4 ww. ustawy, do przepisów ustawy z dnia 15 listopada 1984r. o podatku rolnym (j. t. Dz. U. z 2006r. Nr 136, poz. 969 ze zm.). Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy o podatku rolnym za gospodarstwo rolne uważa się obszar gruntów, sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż rolnicza, o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiący własność lub znajdujący się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej.

Zgodnie z treścią przywołanych przepisów prawo do zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, uzależnione jest od wystąpienia następujących przesłanek:

* zbywane grunty muszą być zakwalifikowane jako użytki rolne,
* muszą stanowić gospodarstwo rolne (tj. będące własnością osoby fizycznej obszar gruntów o łącznej powierzchni co najmniej 1 ha) lub jego część składową,
* grunty nie mogą utracić wskutek sprzedaży rolnego charakteru. Należy przy tym zauważyć, że utrata charakteru rolnego lub leśnego gruntu następuje przez wyłączenie tych gruntów z produkcji rolnej lub leśnej polegające na faktycznym przekształceniu sposobu ich użytkowania łączącym się ze zmianą ich dotychczasowego przeznaczenia.

Dla oceny czy dokonana transakcja skutkuje utratą charakteru rolnego gruntu decydujące znaczenie ma cel jego nabycia, faktyczny zamiar nabywcy co do przeznaczenia nieruchomości, bądź inne okoliczności związane z daną transakcją.Faktyczne przekształcenie sposobu użytkowania gruntów może wynikać już bezpośrednio z aktu notarialnego, nawet wówczas, gdy nieruchomość taka umiejscowiona jest w planie zagospodarowania przestrzennego jako nieruchomość położona na terenach upraw rolnych. Chodzi tu o faktyczną, a nie jedynie prawną utratę charakteru rolnego przez nieruchomość. Okoliczność czy dana nieruchomość w wyniku sprzedaży nie utraciła charakteru rolnego podlega weryfikacji przez organ podatkowy w toku ewentualnego postępowania podatkowego.

Z przedstawionego przez wnioskodawczynię stanu faktycznego wynika, że nieruchomość będąca przedmiotem sprzedaży, w chwili zakupu i w momencie zbycia pozostawała nieruchomością rolną stanowiącą grunty wchodzące w skład gospodarstwa rolnego. Jednakże jest wiadomym, że grunty zostały nabyte przez nowych właścicieli, którzy nie są oni rolnikami, nie w celu powiększenia gospodarstwa rolnego.

Zatem, zgodnie z powyższym należy stwierdzić, iż w wyniku sprzedaży grunt utraci charakter rolny. Stanowisko wnioskodawczyni jest zatem nieprawidłowe, a uzyskany przychód podlega opodatkowaniu 10% podatkiem dochodowym na podstawie ww. art. 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, chyba że przychód ze sprzedaży wnioskodawczyni przeznaczy na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub e) ustawy.


Z przedstawionego przez wnioskodawczynię stanu faktycznego wynika, że nieruchomość będąca przedmiotem sprzedaży, w chwili zakupu i w momencie zbycia pozostawała nieruchomością rolną stanowiącą grunty wchodzące w skład gospodarstwa rolnego. Jednakże jest wiadomym, że grunty zostały nabyte przez nowych właścicieli, którzy nie są oni rolnikami, nie w celu powiększenia gospodarstwa rolnego.

Zatem, zgodnie z powyższym należy stwierdzić, iż w wyniku sprzedaży grunt utraci charakter rolny. Stanowisko wnioskodawczyni jest zatem nieprawidłowe, a uzyskany przychód podlega opodatkowaniu 10% podatkiem dochodowym na podstawie ww. art. 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, chyba że przychód ze sprzedaży wnioskodawczyni przeznaczy na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub e) ustawy.(..)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: