eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Odsetki od kredytu to koszty pośrednie

Odsetki od kredytu to koszty pośrednie

2008-08-21 07:42

Odsetki i prowizje od kredytu zaciągniętego na zakup nieruchomości, która jest towarem handlowym, są kosztem pośrednim, który należy rozliczyć w dacie poniesienia. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 06.08.2008 r. nr IPPB1/415-543/08-4/JB.

Przeczytaj także: Odsetki od kredytu w koszty podatkowe nie zawsze w dacie zapłaty

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

W zapytaniu podatnik wskazał, że prowadzi działalność gospodarczą (księgi handlowe) w zakresie zagospodarowania i sprzedaży nieruchomości. Zakupił nieruchomość jako towar handlowy, na którą zaciągnął kredyt bankowy. Prowizja bankowa od kredytu wyniosła 50 tys. zł (płatna w dniu jego uruchomienia), odsetki płacone są kwartalnie. Ponadto uregulował on należność z tytułu zakupu tej nieruchomości z opóźnieniem, w związku z czym zapłacił odsetki także kontrahentowi. Obecnie wnioskodawca podpisał przedwstępną umowę sprzedaży tej nieruchomości, w związku z czym otrzymał od kontrahenta zaliczkę na poczet sprzedaży. Zaliczka ta została zabezpieczona gwarancją bankową, w związku z czym bank obciążył wnioskodawcę prowizją za jej udzielenie w wysokości 25 tys. zł. Zadał on pytanie, czy powyższe wydatki stanowią koszty bezpośrednie czy pośrednie jego działalności gospodarczej? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) W myśl ogólnej zasady wyrażonej w art. 22 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Aby dany wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów muszą zostać spełnione łącznie następujące warunki - winien:

* być poniesiony, w celu uzyskania przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów,
* nie znajdować się wśród wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów wskazanych w art. 23 ww. ustawy,
* być właściwie udokumentowany.

W powołanym przepisie art. 22 ust. 1 ustawodawca nie wskazuje enumeratywnie jakie wydatki mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu. Możliwość zaliczenia konkretnego wydatku do kategorii kosztów uzyskania przychodów uzależniona została od istnienia związku przyczynowo - skutkowego tzn. poniesienie wydatku ma lub może mieć wpływ na powstanie lub zwiększenie tego przychodu, bądź funkcjonowanie tego źródła. Kosztami uzyskania przychodów są zarówno koszty bezpośrednio, jak i pośrednio związane z uzyskiwanymi przychodami, pod warunkiem, że podatnik wykaże, iż zostały one w sposób racjonalny poniesione w celu uzyskania przychodów.

Zgodnie z art. 22 ust. 5 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, u podatników prowadzących księgi rachunkowe, koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody, z zastrzeżeniem ust. 5a i 5b.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: