eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Odsetki od kredytu to koszty pośrednie

Odsetki od kredytu to koszty pośrednie

2008-08-21 07:42

Przeczytaj także: Odsetki od kredytu w koszty podatkowe nie zawsze w dacie zapłaty


W myśl natomiast art. 22 ust. 5c ww. ustawy koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

Jednocześnie z brzmienia art. 22 ust. 5d tej ustawy wynika, iż za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy podatkowej nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od pożyczek (kredytów).

Stosownie natomiast do postanowień art. 23 ust. 1 pkt 32 ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów naliczonych, lecz nie zapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów).

Zatem jeśli zaciągnięty kredyt bankowy pozostaje w związku z przychodami podatkowymi Wnioskodawcy poprzez finansowanie wydatków na zakup nieruchomości (gruntu wraz z budynkiem) jako towaru handlowego, to odsetki od wskazanego we wniosku kredytu bankowego, w części która została przeznaczona na spłatę kredytu, stosownie do cyt. przepisu art. 22 ust 5c ww. ustawy, jako koszt pośrednio związany z osiągniętymi przychodami, mogą stanowić koszt uzyskania przychodów w dacie ich zapłaty.

Zapłaconej w związku z zaciągniętym kredytem bankowym prowizji również nie można bezpośrednio powiązać z konkretnymi przychodami osiąganymi przez wnioskodawcę, gdyż jest ona uiszczana jednorazowo i warunkuje zawarcie umowy kredytu. Jednocześnie dotyczy ściśle określonego okresu wynikającego z zawartej umowy kredytowej. Tak więc zgodnie z art. 22 ust. 5c ww. ustawy podlega rozliczeniu proporcjonalnie do długości okresu którego dotyczy, tj. okresu trwania umowy kredytu.

W odniesieniu do odsetek zapłaconych przez Wnioskodawcę w związku z uregulowaniem z opóźnieniem zobowiązania wobec kontrahenta wskazać należy, iż stosownie do art. 22 ust 5c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jako koszt pośrednio związany z osiągniętymi przychodami, mogą stanowić koszt uzyskania przychodów w dacie ich zapłaty.

Natomiast w kwestii zaliczenia w poczet kosztów uzyskania przychodów prowizji z tytułu ustanowienia bankowej gwarancji zwrotu zaliczki, stwierdzić należy, iż zapłacona przez Wnioskodawcę prowizja nie ma bezpośredniego odzwierciedlenia w osiąganych przychodach. Dlatego też będzie tu miała zastosowanie generalna zasada wynikająca z przepisu art. 22 ust. 5c ww. ustawy, który stanowi, że koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: