eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Inwestycja w obce środki trwałe a odbudowa hali

Inwestycja w obce środki trwałe a odbudowa hali

2008-11-07 06:23

Przeczytaj także: Środków trwałych do wartości 3.500 zł nie trzeba amortyzować


Zgodnie z przyjętą linią orzecznictwa sądowego poprzez „inwestycje w obcych środkach trwałych” należy rozumieć nakłady ponoszone na ulepszenie istniejącego już środka trwałego, który nie stanowi własności (współwłasności) podatnika, jest jednak wykorzystywany, na podstawie stosownej umowy (najmu, dzierżawy itp.). Natomiast nowe budynki i budowle wybudowane na cudzym gruncie są specyficznym środkiem trwałym. Jest to spowodowane faktem, że mogą one nie być własnością podmiotu, który zbudował ten budynek (zgodnie z zasadą, że wszystko co trwale stoi na gruncie jest własnością właściciela gruntu).

W świetle powyższego, nieprawidłowe jest zaliczenie wybudowanej hali na cudzym gruncie oraz wyposażenia budynku ( hali ) do środków trwałych określonych jako „inwestycje w obcych środkach trwałych”.

Przepisy prawa podatkowego dopuszczają w takiej sytuacji możliwość dokonywania odpisów amortyzacyjnych od składników majątku trwałego nie stanowiących własności podatnika na podstawie powołanego powyżej art. 22a ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Taka sytuacja będzie miała miejsce wówczas, gdy Wnioskodawca wybuduje budynek ( halę ) na cudzym gruncie, którym dysponuje na podstawie umowy, z której wynika prawo do wybudowania na tym gruncie budynku lub budowli. Budynki i budowle wybudowane na cudzym gruncie stanowią odrębną grupę składników majątku podlegającą amortyzacji, niezależnie od przewidywanego okresu używania. Amortyzacji budynków i budowli wybudowanych na cudzym gruncie dokonuje się na ogólnych zasadach wynikających z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych określonych w Wykazie stawek amortyzacyjnych i zasad, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1 ustawy (art. 22i ust. 1 ww. ustawy).

W świetle powyższych ustaleń, wydatki poniesione przez Wnioskodawcę na budowę hali na nieruchomości gruntowej stanowiącej własność Międzygminnego Związku Komunalnego zakwalifikować należy jako odrębny środek trwały.

Analizując stan faktyczny w zakresie nabycia pozostałych środków trwałych, stanowiących wyposażenie hali należy uwzględnić powołany już przepis art. 22a ust. 1 ww. ustawy.

W Klasyfikacji Środków Trwałych za podstawową jednostkę ewidencji przyjmuje się pojedynczy element majątku trwałego spełniający określone funkcje w procesie wytwarzania wyrobów i świadczenia usług. Może nim być m.in. np. budynek, maszyna.

Biorąc powyższe pod uwagę stwierdzić należy, iż w przedstawionym we wniosku stanie faktycznym nabywając urządzenia stanowiące wyposażenie hali Wnioskodawca nabędzie odrębne środki trwałe, które stanowić będą jego własność.

Zgodnie z art. 22i ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych, z zastrzeżeniem art. 22j-22ł, dokonuje się przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych określonych w Wykazie stawek amortyzacyjnych i zasad, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1.

Z uwagi jednakże na fakt, iż w przedstawionym we wniosku stanie faktycznym w przypadku budowy hali, jak i odkupienia środków trwałych znajdujących się przed spaleniem w hali nie mamy do czynienia z inwestycją w obcym środku trwałym, a z wytworzeniem nowych środków trwałych, przepisy dotyczącej inwestycji w obcych środkach trwałych nie znajdą zastosowania.

Zakupione pozostałe środki trwałe będą podlegały amortyzacji na zasadach ogólnych według stawki właściwej dla tychże środków trwałych, określonej w Wykazie Rocznych Stawek Amortyzacyjnych stanowiącym Załącznik nr 1 do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zauważyć przy tym należy, iż zgodnie z art. 22d ust. 1 ww. ustawy podatnicy mogą nie dokonywać odpisów amortyzacyjnych od składników majątku, o których mowa w art. 22a i 22b, których wartość początkowa, określona zgodnie z art. 22g, nie przekracza 3.500 zł; wydatki poniesione na ich nabycie stanowią wówczas koszty uzyskania przychodów w miesiącu oddania ich do używania.

Reasumując należy stwierdzić, iż zarówno odbudowana hala, jak i zakup pozostałych środków trwałych nie będzie stanowić inwestycji w obcym środku trwałym.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2

oprac. : Ministerstwo Finansów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: