eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Leasing operacyjny a podatek VAT

Leasing operacyjny a podatek VAT

2008-12-01 13:09

Leasing operacyjny to od pewnego czasu bardzo popularny sposób finansowania wydatków inwestycyjnych firm. Dla celów podatku VAT leasing taki został zrównany z najmem czy dzierżawą.

Przeczytaj także: Rata leasingowa: VAT należny i naliczony

Art. 7091 Kodeksu cywilnego wskazuje, że przez umowę leasingu finansujący zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, nabyć rzecz od oznaczonego zbywcy na warunkach określonych w tej umowie i oddać tę rzecz korzystającemu do używania albo używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony, a korzystający zobowiązuje się zapłacić finansującemu w uzgodnionych ratach wynagrodzenie pieniężne, równe co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego. Umowa leasingu powinna być zawarta na piśmie pod rygorem nieważności (art. 7092 K.c.).

W praktyce wyróżnia się dwa rodzaje leasingu: operacyjny i finansowy. W niniejszym artykule skupimy się na skutkach podatku VAT przy leasingu operacyjnym.

VAT należny

W podatku VAT leasing operacyjny jest traktowany jako świadczenie usług. Moment powstania obowiązku podatkowego z tego tytułu został określony w art. 19 ust. 13 pkt 4 ustawy o podatku VAT. Przepis ten wskazuje, że z tytułu świadczenia na terytorium kraju usług najmu, dzierżawy, leasingu lub usług o podobnych charakterze, obowiązek podatkowy powstaje w momencie otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego na umowie lub fakturze.

Fakturę tutaj wystawia się natomiast zgodnie z art. 15 ust. 1 i 2 rozporządzenia w sprawie faktur. Należy ją zatem wystawić nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego, przy czym nie wcześniej niż 30-tego dnia przed powstaniem tego obowiązku.

Jak wskazano wyżej, wynagrodzenie dla finansującego z tytułu umowy leasingu wypłacane jest w ratach. W przypadku leasingu operacyjnego te raty będą rodziły obowiązek podatkowy w podatku VAT. Leasingodawca raty te fakturuje oddzielnie i od nich wykazuje obowiązek podatkowy.

VAT naliczony

Po stronie leasingobiorcy powstaje natomiast, z tytułu wypłacanego w ratach leasingodawcy wynagrodzenia, VAT naliczony wynikający z faktur dokumentujących poszczególne raty, który ten rozlicza na zasadach ogólnych. Przypomnijmy w tym miejscu, że zgodnie ze zmianami ustawy o podatku od towarów i usług, które weszły w życie 01 grudnia 2008 r. podatnik może odliczyć VAT naliczony w rozliczeniu za okres, w którym otrzymał fakturę VAT, a jeżeli tego nie uczyni, to może tego dokonać w jednym z dwóch następnych okresów rozliczeniowych (zmieniony art. 86 ust. 11 ustawy). Co do zasady zatem podatnicy będą teraz mieli na rozliczenie podatku naliczonego z faktur trzy miesiące lub kwartały (w zależności od sposobu rozliczania tego podatku), a nie jak to miało miejsce przed 01 grudnia 2008 r. – tylko dwa.

Istotne jest także to, że w przypadku leasingu operacyjnego nie ma zastosowania art. 86 ust. 12 ustawy o VAT, który uzależnia prawo do odliczenia podatku od wykonania usługi.

Uwaga na wyjątek

Należy jednak pamiętać, że prawo do odliczenia podatku zostało ograniczone w przypadku leasingu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych niespełniających określonych w ustawie kryteriów. Otóż w przypadku usługobiorców użytkujących takie samochody na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, kwotę podatku naliczonego stanowi 60 % kwoty podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z zawartej umowy, udokumentowanych fakturą. Suma kwot w całym okresie użytkowania samochodów i pojazdów, o których mowa wyżej, dotycząca jednego samochodu lub pojazdu, nie może jednak przekroczyć kwoty 6 000 zł.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: