eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Nowa "rewolucyjna" skala podatkowa?

Nowa "rewolucyjna" skala podatkowa?

2009-01-18 12:20

Przeczytaj także: Skala podatkowa 2009: ile zaoszczędzimy?


Analizując obecne zarobki Polaków, ponad 99 proc. podatników będzie płacić podatek według stawki 18 proc. Zatem można stwierdzić, że de facto będziemy mieli do czynienia w 2009 roku z... podatkiem liniowym. Rozwiązanie obiecywane przez jednych, niechciane przez innych, wchodzi w życie kuchennymi drzwiami.

- Takie twierdzenie jest dużym uproszczeniem - ostrzega Rafał Garbarz, doradca podatkowy, manager w Ernst & Young. - Przepisy prawa przewidują różne stawki oraz progi podatkowe, pozostaną ulgi, odliczenia. Wszystko to powoduje dodatkowe utrudnienia i komplikacje systemowe oraz stoi w opozycji z ideą podatku liniowego.

Niestety, resort finansów nie pomyślał o żadnej rewolucji dla przedsiębiorców.

Raczej skazał część z nich na rozterkę związaną z wyborem sposobu rozliczania się z fiskusem. Stawka liniowa PIT nadal pozostaje na poziomie 19 proc.

W konsekwencji może się okazać, że rozliczenia na zasadach ogólnych będą dla części podatników prowadzących działalność gospodarczą, tych o dochodach mniejszych niż 85 tys. zł, korzystniejsze.

Wybór metody liniowej nie będzie się wówczas opłacał. Decydując się na stawkę 18 proc., od razu zyskuje się jeden procent, a jeszcze można skorzystać z kwoty wolnej od podatku, ulgi na internet, ulgi na wychowywane dzieci czy, wreszcie, będzie można rozliczać się razem ze współmałżonkiem.

Oczywiście, dla podatników osiągających wyższe dochody opodatkowanie 19-proc. podatkiem liniowym wciąż może być bardziej korzystne.

Reforma podatków jest już przesądzona - czy jej wpływ na ożywianie gospodarki nie jest przeceniany? Zdaniem ekspertów, nie ma żadnych dowodów naukowych na to, iż jedna stawka sprawi, że nagle zacznie szybciej tętnić życie gospodarcze.

Jak twierdzi Michał Grzybowski, doradca podatkowy, dyrektor w Ernst & Young, w rezultacie taka sytuacja może spowodować wzrost konsumpcji i złagodzić skutki kryzysu. Oczywiście, skala tego zjawiska uzależniona będzie od szeregu innych czynników, co powoduje, że trudno ją oszacować. Jest to jednak krok zdecydowanie w dobrym kierunku.

Z punktu widzenia gospodarki jako całości, wskazane byłoby - według Grzybowskiego - również uproszczenie systemu podatkowego, aby stał się dla podatników bardziej zrozumiały i przejrzysty.

Dopiero takie zmiany, w połączeniu z obniżką podatków, mogłyby zadziałać zdecydowanie bardziej stymulująco na gospodarkę w dobie kryzysu.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: