eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Podatek od sprzedaży mieszkania a spłata kredytu żony

Podatek od sprzedaży mieszkania a spłata kredytu żony

2009-01-23 07:12

Przeczytaj także: Podział majątku a podatek od sprzedaży nieruchomości


Stosownie do art. 81 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) przyznaje podatnikom, płatnikom i inkasentom uprawnienie do skorygowania uprzednio złożonej deklaracji podatkowej, poza wyjątkowymi sytuacjami, określonymi w odrębnych przepisach. Zgodnie z § 2 tego artykułu, skorygowanie deklaracji następuje przez złożenie deklaracji korygującej wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty.

Jeżeli podatnik dokona korekty zeznań podatkowych za lata, w których korzystał z odliczeń mieszkaniowych, w myśl art. 81 ustawy Ordynacja podatkowa oraz ureguluje zaległe zobowiązania podatkowe wraz z odsetkami za zwłokę będzie to traktowane jak niekorzystanie z ww. ulg. W tym stanie podatnik faktycznie nie skorzystał z ulg podatkowych, bowiem poniósł finansowe konsekwencje związane z zapłaceniem w latach ubiegłych niższego podatku.

Przepisy Ordynacji podatkowej nie określają szczególnych terminów, w których przysługuje powyższe uprawnienie. Należy więc powiązać tę możliwość z zobowiązaniem podatkowym, którego deklaracje (zeznanie) dotyczy. Prawo do korekty deklaracji (zeznania) istnieje tak długo, jak długo istnieje zobowiązanie podatkowe czyli 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (art. 70 § 1 Ordynacji podatkowej).

Z przedstawionego przez Wnioskodawcę zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca w 2005 r. zaciągnął w banku kredyt mieszkaniowy na zakup lokalu mieszkalnego od dewelopera, który aktualnie spłaca.

Umowa przeniesienia własności na Wnioskodawcę tego lokalu została podpisana w 2006 roku w formie aktu notarialnego.

W kwietniu 2007 roku złożył w Urzędzie Skarbowym zeznanie podatkowe i skorzystał z przysługującej ulgi mieszkaniowej (według art. 26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), odliczając od dochodu odsetki od kredytu zapłacone od lipca 2005 roku do września 2007 roku.

W marcu 2008 roku Wnioskodawca się ożenił, zamieszkali oboje w mieszkaniu żony.

Żona Wnioskodawcy kupiła to mieszkanie na rynku wtórnym w 2007 roku posiłkując się kredytem bankowym. Wnioskodawca nadmienia, że żona nie korzysta z ulg mieszkaniowych.

Każdy z małżonków posiada i spłaca osobny kredyt hipoteczny na zakupione przed ślubem mieszkanie. Wnioskodawca zamierza, złożyć korektę zeznań podatkowych za 2006 i 2007 rok, zwrócić na rachunek Urzędu Skarbowego podatek wraz z odsetkami wynikającymi z ulgi odsetkowej i sprzedać swoje mieszkanie, a uzyskany przychód przeznaczyć na spłatę własnego kredytu hipotecznego oraz spłatę kredytu hipotecznego swojej żony z jednoczesnym przeniesieniem na Wnioskodawcę udziału we własności do mieszkania żony w formie aktu notarialnego.

W stanie faktycznym i prawnym sprawy należy stwierdzić, iż od dnia złożenia skorygowanych zeznań podatkowych za lata 2006-2007, w których zrezygnuje Pan z odliczenia ulgi odsetkowej oraz dokona wpłaty podatku wraz z odsetkami, w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży wydatki, poniesione na spłatę kredytu (własnego) zaciągniętych na zakup zbytego mieszkania korzystają z odliczenia od przychodu do opodatkowania.

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy w części dotyczącej zwolnienia przychodu od opodatkowania z tytułu wydatków poniesionych na spłatę kredytu zaciągniętego na własne nazwisko, jest prawidłowe.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: