eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Świadczenie usług na własną rzecz a podatek VAT

Świadczenie usług na własną rzecz a podatek VAT

2009-02-09 07:34

Przeczytaj także: Naprawy gwarancyjne a podatek VAT


Zgodnie z treścią art. 8 ust. 2 ustawy o VAT, nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jak odpłatne świadczenie usług.

Pojęcie “świadczenie” - składające się na istotę usługi - należy interpretować zgodnie z jego cywilistycznym rozumieniem. Przez świadczenie należy zatem rozumieć każde zachowanie się na rzecz innej osoby. Świadczenie zakłada istnienie podmiotu będącego jego odbiorcą (konsumentem usługi). Musi to być podmiot inny niż wykonujący usługę. Świadczenie na własną rzecz nie jest usługą, gdyż nie występuje wówczas konsument usługi (odbiorca świadczenia). O tym, że usługa musi być wykonywana na rzecz podmiotu innego niż świadczący usługę, przekonuje również brzmienie regulacji art. 6 (3) VI dyrektywy, który tylko wyjątkowo i to pod warunkiem konsultacji z ciałami doradczymi Unii (komitetem ds. Podatku od wartości dodanej) dopuszcza możliwość uznania za usługę usług świadczonych dla samego siebie, a i to tylko wówczas, gdyby w przypadku kupna takich usług od innego podmiotu podatek nie podlegałby odliczeniu. Skoro brak takich wyjątkowych regulacji w ustawie, to dokonywanie świadczeń na rzecz swojej własnej działalności nie stanowi usługi. Nie dotyczy to oczywiście przypadków, gdy usługa bądź towar zostały przekazane na potrzeby osobiste, o których mowa w art. 7 ust. 2 oraz art. 8 ust. 2 ustawy o VAT.

Fakt istnienia bezpośredniego konsumenta (odbiorcy świadczenia) potwierdza także konstrukcja umowy najmu. Przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz, o czym stanowi art. 659 § 1 ustawyz dnia 23.04.1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

W przedmiotowej sprawie mamy do czynienia z używaniem części nieruchomości przez współwłaściciela na potrzeby prowadzonej w niej działalności gospodarczej. Współwłasność jest odmianą prawa własności. Współwłasność jest prawem zespolonym, składającym się z udziału poszczególnych współwłaścicieli. Ustawowy model współposiadania został określony w art. 206 Kodeksu cywilnego. Każdy ze współwłaścicieli jest uprawniony do współposiadania rzeczy wspólnej oraz do korzystania z niej w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez pozostałych współwłaścicieli. Możliwe jest także zastosowanie indywidualnego, umownego modelu dotyczącego współposiadania i korzystania z rzeczy wspólnej. Zgodne oświadczenie woli współwłaścicieli stanowi wiążącą regulację sposobu korzystania z rzeczy wspólnej. Treść zawieranej umowy zależy od inwencji stron. Przykładem może być taki podział nieruchomości, w którym współwłaściciele przyznają prawo do korzystania z lokalu jednemu ze współwłaścicieli z zastrzeżeniem oddawania pozostałym odpowiedniej części pożytków w naturze (lub ich równowartości).

Z pisma podatnika wynika, że jest współwłaścicielem kamienicy, gdzie jego udział w całości wynosi 10,625%. Z tytułu najmu lokali znajdujących się w tej kamienicy podatniczka wystawia faktury VAT (w zakresie swojego udziału) wszystkim podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą w tej kamienicy, w tym także sobie jako osobie prowadzącej działalność gospodarczą. Wystawianie faktur “dla siebie samego” jest postępowaniem niewłaściwym. Jak wcześniej wykazano świadczenie na własną rzecz nie jest usługą. Świadczenie usług nie może mieć miejsca bez ustalenia konsumenta, tj. podmiotu będącego beneficjentem danej usługi. Tym samym w sytuacji będącej przedmiotem zapytania nie występuje czynność podlegająca opodatkowaniu a w konsekwencji dokumentowaniu fakturą VAT.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2

oprac. : Ministerstwo Finansów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: