eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Czynności niepodlegające opodatkowaniu a proporcja VAT

Czynności niepodlegające opodatkowaniu a proporcja VAT

2009-06-26 07:31

Przeczytaj także: Sprzedaż opodatkowana i zwolniona a odliczenie VAT


Korekty, o której mowa w ust. 1 i ust. 2, dokonuje się w deklaracji podatkowej składanej za pierwszy okres rozliczeniowy roku następującego po roku podatkowym, za który dokonuje się korekty (art. 91 ust. 3 powołanej ustawy).

Z cytowanych wyżej przepisów wynika, iż w liczniku ustalonej proporcji uwzględnia się obrót z tytułu czynności, w związku z którymi przysługiwało podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, tzn. wartość transakcji, które zgodnie z art. 86 ust. 1, 8 i 9 ustawy, dają podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Zatem w przypadku świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, o których mowa w art. 86 ust. 8 ustawy, również występuje konieczność uwzględnienia tej sprzedaży w liczniku ustalanej proporcji, pod warunkiem, że sprzedaż ta daje prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Natomiast w mianowniku ustalanej proporcji uwzględnia się całkowity obrót uzyskany z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego (czyli kwotę z licznika) oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo. Zatem na kwotę wykazaną w mianowniku składa się suma kwoty ustalonej w liczniku tego ułamka oraz wartość czynności stanowiących obrót, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku, przy czym tak ustalony całkowity obrót pomniejsza się o wartość:

* obrotu z tytułu dostawy (sprzedaży środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, podlegających amortyzacji, używanych przez podatnika na potrzeby jego działalności,
* sporadycznych transakcji dotyczących nieruchomości oraz
* usług wymienionych w załączniku nr 4 w poz. 3, czyli usług pośrednictwa finansowego, w zakresie w jakim czynności te są dokonywane sporadycznie.

Wnioskodawca wskazał, iż poza podstawową działalnością (produkcją maszyn i urządzeń) świadczy między innymi usługi finansowe, korzystające ze zwolnienia od opodatkowania podatkiem od towarów i usług jako mieszczące się w grupowaniu PKWiU ex 65-67. Usługi te polegają na udzielaniu pożyczek i udzielaniu poręczeń (głównie podmiotom powiązanym). Ponieważ Spółka w stosunku do zakupów związanych z tą działalnością nie jest w stanie odrębnie określić podatku naliczonego wystąpiła konieczność wyliczenia proporcji o której mowa w art. 90 i 91 ustawy o VAT za rok 2007.

Zatem Wnioskodawca wyliczył proporcję jako udział sumy obrotu opodatkowanego w kraju i za granicą z tytułu czynności z prawem do odliczenia (bez środków trwałych i nieruchomości) w sumie obrotu ogółem (bez środków trwałych i nieruchomości; wliczając tu dodatkowo dotacje tzw. do ceny).

Do obrotu opodatkowanego za granicą z tytułu czynności z prawem do odliczenia Spółka zaliczyła głównie obrót z tyt. świadczenia usług remontowych i serwisowych na ruchomym majątku rzeczowym w Polsce lub Czechach, dla których ich nabywca podał numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium Czech.

Biorąc pod uwagę stan faktyczny z którego wynika, iż podatnik świadczy usługi których miejscem opodatkowania jest terytorium Czech, z którymi wiąże się prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego oraz dokonuje także sprzedaży zwolnionej z podatku od towarów i usług (usługi finansowe) w zakresie których brak jest możliwości przypisania konkretnych wydatków i towarzyszących im kwot podatku naliczonego, zasadne jest określenie proporcji zgodnie z art. 90 ust. 3.

Zatem przy ustalaniu proporcji w sposób przewidziany w wyżej cytowanym artykule 90 ust. 3, jako obrót z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego (tzn. w liczniku tego ułamka) przyjmuje się m. in. obrót niepodlegający opodatkowaniu w kraju (w przypadku podatnika jest to obrót uzyskany z tytułu świadczenia usług remontowych i serwisowych opodatkowanych na terytorium Czech), przy jednoczesnym ujęciu obrotu z tego tytułu do sumy obrotu wykazanego w mianowniku tego ułamka proporcji.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: