eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Podatek dochodowy od umowy zlecenie w 2009 r.

Podatek dochodowy od umowy zlecenie w 2009 r.

2009-07-01 13:40

Przeczytaj także: Dwie umowy zlecenie i więcej: jak liczyć podatek?


Dodatkowo z uwagi na fakt, iż od takich umów nie pobiera się zaliczki na podatek (a podatek w zryczałtowanej wysokości), nie ma tutaj zastosowania także art. 83 ust. 1 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, który to mówi, iż w przypadku gdy składka na ubezpieczenie zdrowotne obliczona przez płatnika, jest wyższa od zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych obliczonej przez tego płatnika, składkę tę obniża się do wysokości zaliczki na podatek.

Zaliczka na podatek

W pozostałych przypadkach, tj. gdy zleceniodawcą jest pracodawca podatnika (bez względu na wysokość uzyskanego w danym miesiącu przychodu ze zlecenia), bądź gdy przychód uzyskany w danym miesiącu z tytułu umów zleceń zawartych z danym płatnikiem przekracza 200 zł (bez względu na to, czy jest on pracownikiem tego płatnika czy też nie), płatnik jest zobowiązany pobrać zaliczkę na podatek dochodowy.

Tutaj stosujemy zasady określone w art. 41 ust. 1 updof. Brzmienie tego przepisu jest następujące: Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują świadczeń z tytułu działalności, o której mowa w art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18, osobom posiadającym w Polsce nieograniczony obowiązek podatkowy, są obowiązane jako płatnicy pobierać zaliczki na podatek dochodowy, stosując do dokonywanego świadczenia, pomniejszonego o miesięczne koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b), najniższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1.

Zgodnie z powyższym przychód przed opodatkowaniem w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o koszty jego uzyskania wymienione w art. 22 ust. 9 updof. Są one określane procentowo i wynoszą z reguły 20% uzyskanego przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenie społeczne, których podstawę wymiaru stanowi ten przychód.

Przychód ten następnie ulega zmniejszeniu o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenie społeczne. Przypomnijmy w tym miejscu, że nie od każdego przychodu uzyskanego z umowy zlecenia składki takie są naliczane (np. nie ma takiego obowiązku w przypadku zawarcia umowy zlecenia ze studentem w wieku do 25 lat, czy też osobą będącą pracownikiem innej firmy, gdy osiąga ona co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę). Należy także pamiętać, iż nie podlegają odliczeniu składki, których podstawię wymiaru stanowi dochód (przychód) zwolniony od podatku oraz których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Od tak ustalonego dochodu płatnik oblicza zaliczkę na podatek wg najniższej stawki podatkowej określonej w skali podatkowej na dany rok (w 2009 r. jest to 18%). Dodajmy w tym miejscu, iż zgodnie z art. 41a updof, na wniosek zleceniobiorcy płatnik może zastosować wyższą stawkę podatku określoną w skali podatkowej (czyli 32% w 2009 r.).

Obliczoną zaliczkę natomiast zmniejsza się o kwotę pobranej ze środków podatnika (pochodzących z tytułu otrzymanego wynagrodzenia z umowy zlecenie) przez płatnika składki na ubezpieczenie zdrowotne (art. 41 ust. 1a updof). Przypomnijmy, iż składka ta wynosi 9% podstawy jej wymiaru, przy czym od podatku nie można odliczyć więcej, niż 7,75% podstawy jej wymiaru. Podatku nie obniża się oczywiście o te składki, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) zwolniony od podatku oraz których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Dodajmy w tym miejscu, iż tutaj ma zastosowanie art. 83 ust. 1 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, który mówi, iż w przypadku gdy składka na ubezpieczenie zdrowotne obliczona przez płatnika, jest wyższa od zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych obliczonej przez tego płatnika, składkę tę obniża się do wysokości tej zaliczki.

Identyczne zasady opodatkowania mają zastosowanie w przypadku zawierania z pracownikami umów o dzieło.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: