eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Zryczałtowany podatek dochodowy: ważna wartość umowy

Zryczałtowany podatek dochodowy: ważna wartość umowy

2014-02-03 13:12

Zryczałtowany podatek dochodowy: ważna wartość umowy

Zryczałtowany podatek dochodowy: ważna wartość umowy © olly - Fotolia.com

Dla opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym istotne znaczenie ma kwota wynikająca z umowy (tzn. z danego tytułu prawnego, np. powołania, uchwały, zlecenia, bądź innego dokumentu o podobnym charakterze). Nie jest natomiast istotna ilość i wysokość poszczególnych wypłat. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 08.01.2014 r. nr IPTPB1/415-663/13-2/DS.

Przeczytaj także: Wynagrodzenie sędziego a zaliczka na podatek 2010

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Zgodnie ze Statutem spółdzielni mieszkaniowej członkowie rady nadzorczej otrzymują wynagrodzenie w wysokości 10%, zaś przewodniczący rady nadzorczej 15% minimalnego wynagrodzenia za pracę, o którym mowa w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Wynagrodzenie to płatne jest w formie miesięcznego ryczałtu bez względu na liczbę posiedzeń (wymagany jednak jest udział członka zarządu w posiedzeniu). Jeżeli w danym miesiącu posiedzenie się nie odbywa, wynagrodzenie nie przysługuje. Członkowie rady nadzorczej w 2013 r. pobierają miesięczne wynagrodzenie w wysokości 160 zł. Umowa z członkiem zarządu nie jest tutaj zawierana co miesiąc, lecz zgodnie ze statutem na okres jego powołania. Wypłacane co miesiąc wynagrodzenie zmienia się w zależności od wynagrodzenia minimalnego. Członkowie rady nadzorczej nie są pracownikami spółdzielni. Zadano pytanie, czy do wypłaty powyższego wynagrodzenia należy zastosować podatek zryczałtowany? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361, z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów zwolnionych na podstawie art. 21, 52, 52a i 52c wymienionej ustawy oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
W myśl art. 10 ust. 1 pkt 2 cyt. ustawy, jednym ze źródeł przychodów jest działalność wykonywana osobiście.

Do tej kategorii przychodów, stosownie do treści art. 13 pkt 7 ww. ustawy, należy zakwalifikować przychody otrzymywane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych.

fot. olly - Fotolia.com

Zryczałtowany podatek dochodowy: ważna wartość umowy

Dla opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym istotne znaczenie ma kwota wynikająca z umowy (tzn. z danego tytułu prawnego, np. powołania, uchwały, zlecenia, bądź innego dokumentu o podobnym charakterze). Nie jest natomiast istotna ilość i wysokość poszczególnych wypłat.


Przepis art. 13 pkt 8 powołanej wyżej ustawy stanowi, że za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od:
a. osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej,
b. właściciela (posiadacza) nieruchomości, w której lokale są wynajmowane, lub działającego w jego imieniu zarządcy albo administratora #61485; jeżeli podatnik wykonuje te usługi wyłącznie dla potrzeb związanych z tą nieruchomością
- z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9.

Zakwalifikowanie przychodów do działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 13 pkt 7 oraz 13 pkt 8 ww. ustawy powoduje, że na osobach fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, osobach prawnych i jej jednostkach organizacyjnych oraz jednostkach organizacyjnych niemających osobowości prawnej, jako płatnikach dokonujących wypłat z powyższych tytułów, ciąży obowiązek określony w art. 41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W myśl tego przepisu, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują świadczeń z tytułu działalności, o której mowa w art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18, osobom określonym w art. 3 ust. 1, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 4, zaliczki na podatek dochodowy, stosując do dokonywanego świadczenia, pomniejszonego o miesięczne koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b), najniższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: