eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Nowe obowiązki sprawozdawcze w zakresie VAT

Nowe obowiązki sprawozdawcze w zakresie VAT

2009-07-21 11:46

01 stycznia 2010 r. zaczną obowiązywać nowe przepisy Dyrektywy VAT (2006/112/WE). Zmiany, które będą musiały zostać zaimplementowane (wprowadzone do naszego porządku prawnego) przez polskiego ustawodawcę, spowodują u polskich przedsiębiorców konieczność spełnienia dodatkowych obowiązków.

Przeczytaj także: Jednolity podatek to zasłona dymna przed zmianami w VAT?

Otóż na podstawie zmian wynikających z Dyrektywy 2008/117/WE podatnicy będą zobowiązani do sporządzania informacji podsumowujących o dokonanych wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów w okresach miesięcznych, a nie jak obecnie kwartalnie. Obowiązek składania comiesięcznej informacji będzie również dotyczył świadczonych usług, dla których podatnikiem będzie ich nabywca.

Zgodnie ze zmianami przewidzianymi w Dyrektywie 2008/8/WE od przyszłego roku zaczną obowiązywać także nowe przepisy dotyczące ustalania miejsca opodatkowania świadczonych usług. Regułą ogólną, od której Dyrektywa przewiduje liczne wyjątki – będzie opodatkowanie usług w miejscu ich rzeczywistej konsumpcji. Dlatego też w sytuacji świadczenia usług przez podmiot z jednego państwa członkowskiego UE na rzecz odbiorcy z innego państwa do rozliczenia VAT z tytułu tej transakcji zobowiązany będzie nabywca usług (stosujący mechanizm odwróconego pobory tzw. reverse charge mechanism). Wobec tego, poza częstszym raportowaniem transakcji wewnątrzwspólnotowych dla potrzeb VAT, konieczne będzie również składanie informacji podsumowującej w przypadku dokonania nowych transakcji (świadczenia usług transgranicznych).

Dlatego też biorąc pod uwagę omawiane zmiany oraz fakt, że zaczną one obowiązywać już od 1 stycznia 2010 r. (a także ich konieczną implementację w prawie polskim), niezbędne jest odpowiednie przygotowanie się do stosowania nowych przepisów. Podatnicy będą musieli bowiem wdrożyć w swojej firmie nowe procedury w zakresie sposobu rozliczania usług oraz częstotliwości składania deklaracji podsumowujących.


Jak ustrzec się błędu, skoro przepisy ustawy o VAT są niezwykle skomplikowane, a wyjaśnienia orga¬nów skarbowych często sprzeczne? Przeczytasz o tym w poradniku „Vademecum VAT”!

oprac. : Vademecum VAT Vademecum VAT

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: