eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Sprzedaż samochodu a przychód podatkowy firmy

Sprzedaż samochodu a przychód podatkowy firmy

2009-10-26 05:40

Przeczytaj także: Sprzedaż samochodu osobowego wykorzystywanego w działalności gospodarczej


Natomiast zgodnie z art. 22a ust. 1 ww. ustawy, amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

1. budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
2. maszyny, urządzenia i środki transportu,
3. inne przedmioty

* przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Spółka cywilna wykupiła w dniu 25 marca 2008 r. od leasingodawcy samochód osobowy za kwotę 5.163 zł 98 gr, który wcześniej wykorzystywany był przez Spółkę na podstawie umowy leasingu operacyjnego i który ma być wykorzystywany w prowadzonej działalności. Spółka zamierza zakupiony samochód użytkować przez okres krótszy niż jeden rok, w związku z czym, na podstawie art. 22a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie został on zaliczony do środków trwałych, a wydatek na jego zakup obciążył jednorazowo koszty uzyskania przychodów. Spółka zamierza sprzedać ww. samochód przed upływem roku od dnia zakupu.

Zauważyć należy, iż cytowany wyżej art. 14 ust. 1 ww. ustawy zawiera ogólną definicję przychodu ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy tj. z pozarolniczej działalności gospodarczej. Natomiast w art. 14 ust. 2 pkt 1 wskazane są tylko niektóre rodzaje przychodów zaliczanych również do przychodów z tego źródła.

Stwierdzić zatem należy, iż przychodem z działalności gospodarczej jest odpłatne zbycie składników majątku wykorzystywanych w działalności gospodarczej, jeżeli wydatki na ich nabycie były zaliczone do kosztów uzyskania przychodów z tego źródła, niezależnie od tego czy zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych (z wyjątkiem nieruchomości mieszkalnych).

Uwzględnienie całej wartości zakupu w kosztach uzyskania przychodów, nawet pomimo niezaliczenia składników majątku do środków trwałych, jednoznacznie wskazuje i przesądza o tym, że nie można w takim przypadku mówić o prywatnym majątku, wykorzystywanym na potrzeby działalności gospodarczej.

W opisanym przez Wnioskodawcę zdarzeniu przyszłym, w przypadku zbycia przedmiotowego samochodu osobowego, wystąpi więc przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej. Bez wątpienia przedmiotowy samochód, stanowi składnik majątku prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej już przez sam fakt obciążenia kosztów uzyskania przychodów Spółki kosztami jego zakupu i nie ma tu znaczenia wola wspólników Spółki o nie ujęciu go w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych z uwagi na krótszy niż rok okres używania.

W związku z powyższym brak jest podstaw, by uznać, że sprzedaż przedmiotowego samochodu osobowego nie będzie stanowić przychodu z źródła przychodu o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. pozarolniczej działalności gospodarczej.

Podkreślić przy tym należy, iż odmienna interpretacja przytoczonych przepisów prawa prowadziłaby do nieuzasadnionego przerzucania na Skarb Państwa kosztów zakupu np. samochodów nabywanych w rzeczywistości na potrzeby osobiste. Takim działaniom zapobiegać ma zgodnie z wolą ustawodawcy zapis art. 10 ust. 2 pkt 3 ww. ustawy, z którego treści wynika, iż odpłatne zbycie składników majątku wykorzystywanych w działalności gospodarczej skutkuje powstaniem przychodu z tego źródła, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: