eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Skapitalizowane odsetki to koszty uzyskania przychodu?

Skapitalizowane odsetki to koszty uzyskania przychodu?

2009-10-27 06:32

Gdy w przypadku kapitalizacji dochodzi do dopisania naliczonych odsetek do pierwotnej kwoty pożyczki za zgodą wierzyciela, to należy uznać to za sposób zadysponowania naliczonych odsetek, które czynią zadość roszczeniu pożyczkodawcy o ich zwrot. Kapitalizacja wywiera tutaj ten sam skutek prawny, co zapłata - zmniejsza kwotę odsetek do zapłaty. W związku z tym, w dacie kapitalizacji odsetki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 20.10.2009 r. nr IPPB1/415-608/09-2/EC.

Przeczytaj także: Kapitalizacja odsetek: koszty uzyskania przychodu

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Podatnik wskazał, iż zamierza rozpocząć działalność gospodarczą na terytorium Polski polegającą na najmie nieruchomości. W tym celu zamierza utworzyć wraz z inną osobą fizyczną spółkę komandytową. Na cele tej działalności zostanie zaciągnięta pożyczka u spółki kapitałowej z siedzibą poza granicami kraju, powiązanej kapitałowo z utworzoną spółką komandytową albo trust działający zgodnie z prawem Anglii i Walii. Umowa pożyczki będzie stanowić, iż termin spłaty kapitału pożyczki nie będzie z góry określony, lecz spłata będzie następować po wezwaniu pożyczkobiorcy przez pożyczkodawcę. Odsetki z kolei będą płatne co miesiąc bądź co kwartał, przy czym zgodnie z umową pożyczkobiorca uprawniony będzie do kapitalizacji odsetek, tj. ich zamiany na kapitał i wstrzymania się z ich spłatą do czasu, gdy zgodnie z umową spłacie będzie podlegać kapitał. Powstała wątpliwość, czy w takiej sytuacji podatnik ma prawo do uznania za koszty uzyskania przychodu odsetki w momencie ich kapitalizacji czy też w momencie fizycznej zapłaty? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z przepisem art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Zatem kosztem uzyskania przychodów nie są wszystkie wydatki, ale tylko takie, które nie są wymienione w art. 23 i których poniesienie pozostaje w związku przyczynowo-skutkowym z uzyskaniem (zwiększeniem) przychodu z danego źródła, bądź też zachowaniem lub zabezpieczeniem źródła przychodów. Jednakże ciężar wskazania owego związku spoczywa na Wnioskodawcy, który wywodzi z tego określone skutki prawne.

Kosztami uzyskania przychodu są zatem wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Z oceny związku z prowadzoną działalnością winno wynikać, iż poniesiony wydatek obiektywnie może się przyczynić do osiągnięcia przychodów z danego źródła.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: