eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Kiedy skapitalizowane odsetki w koszty podatkowe?

Kiedy skapitalizowane odsetki w koszty podatkowe?

2012-03-21 13:11

Skapitalizowane odsetki od pożyczki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów dopiero w momencie ich faktycznej zapłaty.

Przeczytaj także: Kapitalizacja odsetek w koszty firmy?

(wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 9 listopada 2011 r., sygn. akt II FSK 867/10 - orzeczenie prawomocne)

Sprawa dotyczyła interpretacji art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a) i pkt 11 ustawy o PDOP. Na podstawie pierwszego z tych przepisów, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów). Drugi przepis wskazuje natomiast, że nie ujmuje się w kosztach podatkowych naliczonych, lecz niezapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów).
NSA stwierdził, że skapitalizowanie odsetek od pożyczki/kredytu powoduje zmianę charakteru zobowiązania pożyczkobiorcy/kredytobiorcy z odsetkowego na kapitałowe, nie powoduje natomiast jego umorzenia (w cywilnoprawnym znaczeniu tego słowa). Kapitalizacja nie może być zatem utożsamiana z poniesieniem wydatku na spłatę (zapłatę) odsetek, a taki wymóg postawił ustawodawca. Prowadzi to do wniosku, że warunkiem zaliczenia skapitalizowanych odsetek do kosztów uzyskania przychodów jest poniesienie wydatku na ich spłatę, a nie tylko ich zarachowanie. Według sądu:
"(...) Ponieważ skapitalizowanie odsetek od pożyczki (kredytu) powoduje zmianę charakteru zobowiązania pożyczkobiorcy (kredytobiorcy) z odsetkowego na kapitałowe, uznanie spłaty odsetek skapitalizowanych za koszt uzyskania przychodów możliwe jest tylko wskutek wyraźnego wskazania ustawodawcy w art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a) u.p.d.o.p., polegającego na wyłączeniu wydatków na spłatę skapitalizowanych odsetek z zasady podatkowej neutralności operacji spłaty pożyczonego kapitału. Z takiego zabiegu legislacyjnego nie można jednak wyprowadzać wniosku, że skapitalizowane odsetki mają ze względów prawnopodatkowych inny charakter niż odsetki nieskapitalizowane, wobec czego wymóg rzeczywistej zapłaty odsetek jako warunek uwzględnienia wydatku na ten cel w kosztach uzyskania przychodów odsetek skapitalizowanych nie dotyczy. Przeciwnie - wynikająca z art. 16 ust. 1 pkt 11 u.p.d.o.p. zasada niezaliczania do kosztów uzyskania przychodów niezapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym także odsetek od pożyczek (kredytów), odnosi się także do odsetek skapitalizowanych. Przemawia za tym redakcja przepisu art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a) u.p.d.o.p., gdzie mowa jest o wydatkach na spłatę pożyczek lub kredytów (jako niestanowiących kosztów uzyskania przychodów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów); określenie "wydatki na spłatę" należy zatem odnosić także do skapitalizowanych odsetek od pożyczek (kredytów).

(...) Należy zauważyć, że pogląd o konieczności poniesienia wydatku na zapłatę odsetek od pożyczki (kredytu) jako warunku uznania takiego wydatku za koszt uzyskania przychodów nie był dotychczas kwestionowany w orzecznictwie sądowo administracyjnym; w szczególności trafnie organ podatkowy powołuje się na prezentujące takie zapatrywanie wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego: z dnia 4 sierpnia 2006 r. (II FSK 1364/05) i z dnia 22 lipca 2008 r. (II FSK 640/07). (...)"


NSA stwierdził także, że ww. poglądu nie podważa art. 26 ust. 7 ustawy o PDOP, na podstawie którego wypłata oznacza wykonanie zobowiązania w jakiejkolwiek formie, w tym poprzez zapłatę, potrącenie lub kapitalizację odsetek. Przepis ten odnosi się bowiem do podatku od wypłat należności licencyjnych lub dywidend, uznając za taką wypłatę m.in. kapitalizację odsetek. Podkreślił także, że czym innym jest ww. "wypłata", a czym innym "spłata" lub "zapłata" pożyczek/kredytów i odsetek od tych pożyczek/kredytów. Okoliczność, że wypłata w rozumieniu ww. art. 26 ust. 7 obejmuje swym zakresem także kapitalizację odsetek nie może - zdaniem sądu - prowadzić do wniosku, że kapitalizacja odsetek od pożyczki/kredytu jest tożsama ze spłatą (zapłatą) tych odsetek w rozumieniu art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a) i pkt 11 ustawy o PDOP.

Od redakcji:
NSA uchylił wyrok WSA we Wrocławiu (z 4 grudnia 2009 r., sygn. akt I SA/Wr 1605/09), w którym sąd administracyjny I instancji stwierdził, że kapitalizacja odsetek od pożyczki/kredytu wywiera ten sam skutek co ich zapłata i dlatego odsetki te mogą być kosztem podatkowym już w momencie ich kapitalizacji.

Pogląd WSA we Wrocławiu podzielają obecnie organy podatkowe, m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi (interpretacja indywidualna z 28 listopada 2011 r., nr IPTPB3/423-213/11- -2/IR), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy (interpretacja indywidualna z 6 czerwca 2011 r., nr ITPB3/423-125/11/MK), a także Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie (interpretacja indywidualna z 24 grudnia 2010 r., nr IPPB5/423-668/10-2/DG).

Tak też do niedawna uważał NSA, czego przykładem może być wyrok z 8 lipca 2010 r., sygn. akt II FSK 359/09 (orzeczenie prawomocne). Trudno powiedzieć, czy opisany na początku artykułu wyrok NSA wyznaczy nową linię orzecznictwa sądów administracyjnych, czy może NSA zmieni w przyszłości swoje stanowisko, jak to się już zdarzało.


Wydawnictwo Podatkowe GOFIN – wydawca czasopism, Gazety Podatkowej i serwisów internetowych dostarczających specjalistycznej wiedzy z zakresu podatków, rachunkowości, ubezpieczeń i prawa pracy.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: