eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Zaliczka na podatek pracownika a brak wypłaty

Zaliczka na podatek pracownika a brak wypłaty

2009-11-02 07:41

Przeczytaj także: Zawyżone wynagrodzenie a zaliczka na podatek dochodowy


Na podstawie dokonanej analizy treści złożonego wniosku oraz powołanych przepisów prawa i stanowiska Spółki w zakresie pytania nr 1 organ podatkowy nie podziela stanowiska Spółki, że w sytuacji gdy pracownik sam dokona wpłaty zaliczki na podatek dochodowy w kasie pracodawcy lub na rachunek pracodawcy, płatnik może dokonać jej przekazania na rachunek właściwego urzędu skarbowego.

Jak wskazano powyżej obowiązek poboru zaliczki spoczywa tylko na płatniku podatku dochodowego. Żaden przepis ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych poza art. 41 ust. 7 i ust. 8 nie zwalnia płatnika od poboru zaliczki na podatek dochodowy z tytułu osiąganych przychodów ze stosunku pracy. Dokonana wpłata zaliczki przez pracownika pozostaje już w gestii rozliczeń pomiędzy pracownikiem, a pracodawcą. Należy zauważyć, że ani przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ani przepisy ustawy ordynacja podatkowa nie zajmują się kwestią rozliczeń między płatnikiem, a podatnikiem, w sytuacji gdy płatnik zapłacił podatek z własnych środków.

Pracodawca może żądać od pracownika zwrotu wpłaconego podatku, ale nie jako warunek wpłaty do urzędu skarbowego. Płatnik nie może pobrać zaliczki po ponownym rozpoczęciu dokonywania wypłat na rzecz pracownika.

W kwestii zachowania terminu w przypadku dokonania wpłaty przez pracownika lub potrącenia zaległej zaliczki na podatek z najwcześniejszej wypłaty dokonywanej przez płatnika, organ podatkowy zauważa, że termin przekazywania zaliczek dla płatników, o których mowa w art. 31 ustawy podatkowej jest terminem prawa materialnego (wynikającym z ustawy art. 38 ust. 1 ustawy podatkowej).

Jeżeli płatnik od uzyskanego przez pracownika przychodu nie dokona poboru zaliczki i nie przekaże jej w terminie przewidzianym przepisem ustawy (art. 38 ust. 1 ww. ustawy) na rachunek właściwego urzędu skarbowego, taka sytuacja skutkuje nie wypełnieniem obowiązków płatnika dotyczących poboru i przekazania zaliczki na podatek dochodowy. Ponadto organ podatkowy zauważa, że płatnika obciążają również na podstawie art. 53 Ordynacji podatkowej, odsetki za zwłokę należne od dnia następnego, po dniu w którym podatek (zaliczka) powinien być uregulowany.

Natomiast wpłata dokonana przez pracownika przed terminem poboru zaliczki na podatek dochodowy pozostaje przedmiotem rozliczeń między pracownikiem a pracodawcą.

W dalszej kolejności udzielając odpowiedzi na pytanie nr 2 wniosku organ podatkowy również nie podziela stanowiska Spółki, w tym przedmiocie, a mianowicie, że wykazanie w deklaracji podatkowej wartości otrzymanego świadczenia bez pobranych zaliczek na podatek będzie skutkowało tym, że wywiąże się, jako pracodawca z roli płatnika określonej w art. 31 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w ten sposób, że przychód zostanie opodatkowany przez pracownika w jego rozliczeniu rocznym.

Organ podatkowy stwierdza, iż Spółka, jako płatnik podatku dochodowego w wyżej opisanej sytuacji nie wywiąże się z ciążących na niej obowiązków płatnika nałożonych przez przepisy prawa (art. 31 ww. ustawy). Nawet w sytuacji, gdy podatnik dokona zapłaty należnego podatku od uzyskanych dochodów po złożeniu zeznania podatkowego za dany rok podatkowy, nie wygasa prawo właściwego organu podatkowego do wydania decyzji o odpowiedzialności płatnika na podstawie art. 30 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa.

Reasumując przekazanie zaliczki na podatek dochodowy jest obowiązkiem pracodawcy, jako płatnika zaliczek na podatek dochodowy z tytułu łączącego pracownika z pracodawcą stosunku pracy. Brak możliwości poboru zaliczki na podatek nie zwalnia płatnika z obowiązku jej pobrania i uiszczenia. Uzyskanie przez pracownika przychodu ze stosunku pracy w związku z otrzymanym świadczeniem rzeczowym w postaci opłacania z własnych środków za osoby pozostające ze Spółką w stosunku pracy składki z tytułu ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków oraz poważnego zachorowania pracownika, obliguje płatnika do poboru zaliczki na podatek dochodowy w ustawowym terminie. Wykazanie w deklaracji podatkowej wartości otrzymanego świadczenia bez pobranych zaliczek na podatek nie skutkuje wypełnieniem obowiązków płatnika przewidzianego w art. 31 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i art. 8 ustawy Ordynacja podatkowa. Jak również naraża na zapłatę odsetek za zwłokę należnych od dnia następnego, po dniu w którym podatek (zaliczka) powinien być uregulowany.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 ... 3 4

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: