eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Sprzedaż mieszkania w spadku: ważna data śmierci

Sprzedaż mieszkania w spadku: ważna data śmierci

2009-11-20 07:16

Dniem nabycia spadku jest data śmierci spadkodawcy. Postanowienie sądu o nabyciu spadku potwierdza jedynie prawo spadkobiercy do tego spadku od momentu jego otwarcia. Przy sprzedaży nieruchomości nabytej w drodze spadku należy zatem stosować przepisy o podatku dochodowym obowiązujące w roku, w którym nastąpiła śmierć spadkodawcy. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 12.11.2009 r. nr IPPB4/415-531/09-4/JK.

Przeczytaj także: Ulga meldunkowa: meldunek czasowy to za mało

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

We wniosku podatnik wskazał, iż 17 kwietnia 2008 r. zmarła jego babcia i zostawiła w spadku mieszkanie, które odziedziczył. Postanowienie sądu w sprawie postępowania spadkowego zapadło 6 marca 2009 r. Od 17 kwietnia 2008 r. do 06 marca 2009 r. wnioskodawca nie uzyskał żadnych korzyści majątkowych i nie mógł dysponować mieszkaniem. Od dnia prawomocnego postanowienia sądu, tj. od 06.03.2009 r. wnioskodawca nabył spadek i ma możliwość dysponowania nabytym w spadku mieszkaniem, które sprzedał 16.07.2009 r. Nigdy nie był zameldowany na pobyt stały w mieszkaniu, którego sprawa dotyczy. W związku z powyższym zadał pytanie, czy z uwagi na fakt, iż wyrok sądowy został wydany w roku 2009 zastosowanie będą mieć przepisy o podatku dochodowym do sprzedanego mieszkania w stanie prawnym z roku 2009 i nie będzie on musiał płacić podatku, gdy pieniądze przeznaczy na cele mieszkaniowe? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 922 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) spadek – to prawa i obowiązki zmarłego wynikające ze stosunków cywilnoprawnych, które z chwilą jego śmierci przechodzą na następców prawnych. Stosownie do zapisu art. 924 i 925 Kodeksu cywilnego, spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, a spadkobierca nabywa spadek z chwilą jego otwarcia. W przedmiotowej sprawie, oznacza to, iż dniem nabycia przez Wnioskodawcę spadku jest data śmierci babci, tj. dzień 17 kwietnia 2008 r., natomiast postanowienie Sądu z dnia 06 marca 2009 r. o nabyciu spadku, potwierdziło jedynie prawo spadkobiercy do tego spadku od momentu jego otwarcia.

Wobec tego do opodatkowania przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia mieszkania nabytego w drodze spadku po zmarłej babci – w związku z treścią powołanego uprzednio przepisu przejściowego – będą miały zastosowanie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008 roku.

W myśl art. 30e ust. 1 i ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku i płatny jest w terminie złożenia zeznania, o którym mowa w art. 45, za rok podatkowy, w którym nastąpiło odpłatne zbycie.

Zgodnie z treścią art. 30e ust. 2 ww. ustawy podstawą obliczenia podatku jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonych zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: