eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Odsetki od pożyczki a przychód wspólnika

Odsetki od pożyczki a przychód wspólnika

2009-12-04 08:38

Odsetki od pożyczki uzyskiwane przez wspólnika spółki komandytowej będącego osobą fizyczną, należy zakwalifikować do źródła przychodów jakim są kapitały pieniężne, które podlegają opodatkowaniu 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 24.11.2009 r. nr IPPB1/415-639/09-2/EC.

Przeczytaj także: Udzielenie pożyczki nie jest zwolnione z CIT, ale odsetki mogą być

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

We wniosku wskazano, iż spółka komandytowa prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji gotowych mieszanek piekarniczych. W procesie produkcji wdraża regularnie najnowocześniejsze technologie, opracowane przez specjalistów z Niemiec, z którymi spółka ta współpracuje. Działalność tych specjalistów prowadzona jest w formie spółki kapitałowej. Spółki te zawarły umowę pożyczki, na podstawie której polska spółka przekazała niemieckiej uzgodnioną kwotę, zapewniając sobie w kolejnych latach dopływ nowych technologii, które będzie odpłatnie nabywać od spółki niemieckiej. Zgodnie z umową spółka niemiecka została zobowiązana do regularnych, corocznych spłat odsetek, przy czym pierwsza spłata przypadnie w pierwszej połowie 2010 roku, a ostatnia łącznie ze spłatą pożyczki, po wypowiedzeniu umowy. Wspólnikami polskiej spółki komandytowej są dwie zagraniczne osoby fizyczne (nierezydenci) oraz spółka z o.o. Wspólnicy będący osobami fizycznymi opodatkowują w Polsce osiągane poprzez spółkę komandytową dochody na zasadach określonych w art. 30c ustawy z dnia 26 lipca 1991 o podatku dochodowym od osób fizycznych. Powstała wątpliwość, do jakiego źródła przychodów powinni oni zakwalifikować przychody z tytułu otrzymanych odsetek od powyższej pożyczki? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Stosownie do treści art. 4 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.), spółka osobowa – to spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa i spółka komandytowo-akcyjna. W myśl art. 102 ustawy Kodeks spółek handlowych, spółka komandytowa jest spółką osobową mającą na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a odpowiedzialność co najmniej jednego wspólnika (komandytariusza) jest ograniczona. Spółka osobowa nie posiada osobowości prawnej. Opodatkowaniu podlegają natomiast dochody poszczególnych wspólników tejże spółki.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku, oraz z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe. Zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat (art. 8 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy).

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ww. ustawy, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: