eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › VAT od wydatków na użytkowanie samochodu osobowego

VAT od wydatków na użytkowanie samochodu osobowego

2009-12-18 12:05

W większości przypadków podatnicy mają prawo do pełnego odliczenia podatku VAT od zakupów związanych z czynnościami opodatkowanymi. Pewne ograniczenia ustawodawca przewidział w stosunku do samochodów osobowych. Od zakupu takich samochodów, czy też ich leasingu można odliczyć jedynie część podatku. Ograniczenia tego nie stosuje się jednak w odniesieniu do wydatków związanych z użytkowaniem tych pojazdów (z wyłączeniem paliwa).

Przeczytaj także: Odliczenie VAT od paliwa do samochodów osobowych?

W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Mówi o tym art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Jednakże w przypadku nabycia samochodów osobowych (z pewnymi nielicznymi wyjątkami) kwotę podatku naliczonego stanowi 60 % kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 6.000 zł (art. 86 ust. 3 ustawy o VAT). Tyczy się to także nabytych lub importowanych części składowych zużytych do wytworzenia przez podatnika samochodów osobowych, jeżeli te samochody i pojazdy zostały zaliczone przez tego podatnika do środków trwałych w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym (art. 86 ust. 7a ustawy o VAT).

Ponadto w przypadku usługobiorców użytkujących samochody osobowe, na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, kwotę podatku naliczonego stanowi 60 % kwoty podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z zawartej umowy, udokumentowanych fakturą. Suma kwot w całym okresie użytkowania samochodów i pojazdów, o których mowa w zdaniu poprzednim, dotycząca jednego samochodu lub pojazdu, nie może jednak przekroczyć kwoty 6.000 zł (art. 86 ust. 7 ustawy o VAT).

Z nielicznymi wyjątkami odliczyć podatku VAT nie można także z faktur dokumentujących zakup paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych (art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT) .

Powyższe przepisy nic nie mówią natomiast o ograniczeniu odliczenia podatku VAT w stosunku do pozostałych wydatków związanych z użytkowaniem/eksploatacją takich samochodów. Należy zatem przyjąć, iż gdyby intencją ustawodawcy było objęcie ograniczeniem prawa do odliczenia podatku VAT szerszego katalogu towarów i usług związanych z nabyciem, najmem tudzież leasingiem samochodów osobowych oraz ich eksploatacją, wskazałby to wprost w ustawie.

Co za tym idzie, można uznać, iż podatek VAT od pozostałych wydatków poniesionych na użytkowanie samochodów osobowych, jeżeli samochody te służą czynnościom opodatkowanym, może zostać odliczony i to w całości. Tyczy się to nie tylko zakupionych towarów i usług w związku z bieżącą eksploatacją samochodów (regularne wizyty w serwisie, wymiany zużytych części, przeglądy itp.), ale także np. napraw powypadkowych takich samochodów. Dodajmy w tym miejscu, iż w przypadku remontów powypadkowych (w odróżnieniu od podatku dochodowego) nie jest tutaj istotne, czy remontowany samochód był objęty dobrowolnym ubezpieczeniem komunikacyjnym (AC).

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: