eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Odliczenie straty a przekształcenie spółki

Odliczenie straty a przekształcenie spółki

2010-01-18 06:36

Przeczytaj także: Rozliczenie roczne: strata gdy składki ZUS wyższe niż dochód?


W myśl art. 8 ust. 1 ww. ustawy, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku, oraz z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe.

Zgodnie natomiast z art. 8 ust. 2 ww. ustawy, zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do:

1. rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat,
2. ulg podatkowych związanych z prowadzoną działalnością w formie spółki nie będącej osobą prawną.

Zgodnie z treścią art. art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 9 ust. 2 w/w ustawy dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 24 – 25 nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

W myśl art. 9 ust. 3 cyt. ustawy, o wysokość straty ze źródła przychodów, poniesionej w roku podatkowym, można obniżyć dochód uzyskany z tego źródła w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty tej straty.

Przy odliczaniu straty ważne są dwie kwestie a mianowicie:

* podmiot dokonujący obniżenia dochodów oraz
* źródło przychodu, które przyniosło stratę i z którego dochód służy jej pokryciu.

Tak więc stratę może rozliczyć wyłącznie ten podatnik, który ją poniósł.

Powyższe jednoznacznie prowadzi do wniosku, że strata z danego źródła przychodu może być pokryta jedynie z dochodów z tego samego źródła, a ponadto, że stratę może rozliczyć wyłącznie ten podatnik, który ją poniósł i wykazał w zeznaniu podatkowym.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że spółka z o.o. została przekształcona w spółkę jawną. Spółka z o.o. w bilansie zamknięcia wykazała stratę.

Mając na uwadze powyższe, należy stwierdzić, iż rozliczanie straty spółki kapitałowej przez powstałą w wyniku przekształcenia spółkę osobową nie jest możliwe. Kapitałowa spółka prawa handlowego ma osobowość prawną, a zatem jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Jeżeli spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zostanie zgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych, przekształcona w osobową spółkę handlową, przestaje być podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Spółka osobowa nie jest również podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych. Podatnikami stają się natomiast poszczególni wspólnicy spółki osobowej. Jeżeli wspólnikami są osoby fizyczne, stosuje się do nich przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zgodnie z art. 8 przychody określa się osobno u każdego wspólnika, proporcjonalnie do jego udziału. Biorąc pod uwagę, że postanowienia ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obejmują jedynie podatników podatku dochodowego od osób fizycznych, możliwość odliczenia strat dotyczy wyłącznie strat poniesionych przez podatników tego podatku. Z przepisu art. 9 ust. 3 w/w ustawy wynika również, że strata musi pochodzić z tego samego źródła przychodów.

Reasumując, mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz w/w przepisy stwierdzić należy, że przy ustalaniu przez Wnioskodawcę, dochodu w spółce jawnej nie uwzględnia się straty poniesionej przez spółkę z o.o.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: