eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Unikanie podwójnego opodatkowania: konwencja z Finlandią

Unikanie podwójnego opodatkowania: konwencja z Finlandią

2010-03-18 13:06

Dnia 11 marca 2010 r. weszła w życie Konwencja zawarta między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Finlandii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu (dalej "konwencja", Dz. U. Nr 37, poz. 205), która zastąpiła obowiązującą dotychczas polsko-fińską umowę z 1977 r.

Przeczytaj także: Inwestycja w obcym środku trwałym: zwrot nakładów a VAT

Akt ten zawiera kryteria pozwalające ustalić rezydencję podatkową. Zgodnie z konwencją, rezydentem jest osoba podlegająca opodatkowaniu ze względu na miejsce zamieszkania, stałego pobytu, siedzibę zarządu, miejsce utworzenia albo kryterium
o podobnym charakterze.

Konwencja wskazuje cztery zasady, na podstawie których należy rozstrzygnąć status osoby fizycznej, która ma miejsce zamieszkania w obu państwach. Zgodnie z podstawową zasadą, miejsce zamieszkania jest tylko w tym państwie, w którym znajduje się stałe miejsce zamieszkania, a jeżeli znajduje się ono w obu państwach, wówczas pod uwagę bierze się miejsce zamieszkania w państwie, z którym istnieją ściślejsze powiązania osobiste i gospodarcze (ośrodek interesów życiowych). Jeżeli na tej podstawie nie możemy ustalić którego z państw dana osoba jest rezydentem, stosujemy dalsze zasady szczegółowo uregulowane w konwencji.

Jedna z najważniejszych zmian, wprowadzonych nową konwencją, dotyczy dochodów z pracy najemnej uzyskiwanych przez polskich rezydentów przebywających w Finlandii, w stosunku do których będzie miała zastosowanie metoda wyłączenia z progresją. Dzięki temu dochód uzyskany w Finlandii będzie, co do zasady, zwolniony z opodatkowania w Polsce.

Konwencja wskazuje również metody unikania podwójnego opodatkowania. I tak w przypadku, gdy osoba ma miejsce zamieszkania lub siedzibę w Finlandii i osiąga dochód, który może być opodatkowany w Polsce, Finlandia zezwoli na odliczenie od fińskiego podatku dochodowego kwoty równej podatkowi zapłaconemu w Polsce, obliczonej w odniesieniu do tego samego dochodu, co do którego podatek fiński został obliczony.

Dodatkowo, dywidendy wypłacone przez spółkę z siedzibą w Polsce spółce z siedzibą w Finlandii, która dysponuje bezpośrednio co najmniej 10% prawa głosu w spółce wypłacającej, są zwolnione z opodatkowania w Finlandii.

Wejście w życie nowej konwencji na pewno spotka się z dużym entuzjazmem Polaków, którzy pracują czasowo w Finlandii i do tej pory dużo wysiłku kosztowało ich rozliczenie dochodów uzyskanych w Finlandii. A gdy jeszcze w tym samym roku pracowali również w Polsce, to liczenie codziennych diet, w zależności od kursu euro każdego dnia, czyniły samodzielne rozliczenie dość czasochłonnym, pracochłonnym i niemalże niemożliwym.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: