eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Prywatny kredyt: odsetki a koszty firmy

Prywatny kredyt: odsetki a koszty firmy

2010-04-14 07:25

Odsetki od pożyczki na zakup gruntu wykorzystywanego w prowadzonej działalności gospodarczej, naliczone i zapłacone po dniu przekazania tego środka trwałego do używania, należy zaliczyć do kosztów uzyskani przychodów w dacie ich poniesienia bez względu na to, czy pożyczka została zaciągnięta przez podatnika i jego małżonkę, czy przez firmę podatnika. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 13.10.2009 r. nr ITPB1/415-613/09/MM.

Przeczytaj także: Prywatny kredyt bankowy: odsetki a koszty firmy

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Wnioskodawca wraz z żoną jest właścicielem obiektów, które w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wynajmuje innym podmiotom. Grunt, na którym obiekty te się znajdują jest własnością miasta. Wnioskodawca jest jego użytkownikiem wieczystym. Prezydent Miasta wyraził zgodę na sprzedaż tego gruntu wnioskodawcy i jego małżonce za kwotę 200 000 zł netto + 22% VAT. Na zakup gruntu podatnik nie może uzyskać kredytu na działalność gospodarczą, przy czym bank zgodził się udzielić małżonkom prywatnie pożyczkę hipoteczną z zabezpieczeniem hipotecznym na ich dom mieszkalny. Pożyczka ta w całości zostanie przeznaczona na zakup gruntu, który będzie wykorzystywany na potrzeby działalności gospodarczej. Wnioskodawca ma wątpliwość, czy w takiej sytuacji odsetki od tej pożyczki będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów swojej firmy? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Stosownie do art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodu są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ww. ustawy.

Z powyższego przepisu wynika, iż kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione nakłady i wydatki związane bezpośrednio lub pośrednio z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest poprawienie wyniku finansowego oraz osiągnięcie przychodu - z wyjątkiem wydatków wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zatem, aby dany wydatek mógł zostać uznany za koszt uzyskania przychodu, powinien spełniać łącznie następujące warunki:

* pozostawać w związku przyczynowym z przychodem, czyli musi zostać poniesiony w celu jego osiągnięcia lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów oraz
* nie znajdować się na liście kosztów nie uznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ust. 1 powyższej ustawy, a także
* być prawidłowo udokumentowany.

W art. 23 ww. ustawy został ujęty zamknięty katalog wydatków, które nie stanowią kosztu uzyskania przychodu.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: