eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Usługi transportowe: moment powstania przychodu

Usługi transportowe: moment powstania przychodu

2010-04-19 11:24

Bardzo często zdarza się, zwłaszcza w branży transportowej, że faktura dokumentująca wykonaną usługę jest wystawiona po pewnym czasie od jej zakończenia. Wynika to m.in. z opóźnień w otrzymywaniu dokumentów przewozowych (które wożą kierowcy). Oczywiście sytuacja taka jest jak najbardziej słuszna. Należy jednak pamiętać o prawidłowym określeniu momentu powstania przychodu od tych usług w podatku dochodowym.

Przeczytaj także: Brak zapłaty a przychód podatkowy firmy

Przypomnijmy, iż w przypadku usług transportowych ustawodawca przewidział szczególny moment powstania obowiązku podatkowego w podatku VAT. Jest nim moment zapłaty, nie później jednak niż 30. dzień, licząc od dnia wykonania tych usług. Dodatkowo od ogólnej zasady odbiega także termin wystawienia faktur VAT za te usługi. Otóż fakturę wystawia się tutaj nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego i nie wcześniej niż 30. dnia przed powstaniem tego obowiązku.

Tym samym może wystąpić sytuacja, w której usługa transportowa wykonana w jednym miesiącu (nawet na jego początku), może zostać udokumentowana fakturą VAT w miesiącu następnym. Postępowanie takie będzie jak najbardziej prawidłowe.

Przykład

5 marca 2010 r. została wykonana usługa transportowa. Należność za nią zostanie uregulowana dopiero w maju 2010 r., co za tym idzie, obowiązek podatkowy w podatku VAT powstanie tutaj w 30. dniu od dnia jej wykonania, a więc 4 kwietnia 2010 r. W takiej sytuacji faktura za tę usługę może zostać wystawiona w okresie pomiędzy 5 marca a 4 kwietnia 2010 r.


Odmienne uregulowania w tej materii określają jednak ustawy o podatkach dochodowych (zarówno od osób fizycznych jak i od osób prawnych). Te bowiem wskazują (art. 14 ust. 1c updof oraz art. 12 ust. 3a updop), że za datę powstania przychodu uważa się tutaj co do zasady dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:
  1. wystawienia faktury albo
  2. uregulowania należności.

Tym samym na moment powstania obowiązku podatkowego nie wpływa tutaj co do zasady data wystawienia faktury (gdy jest wystawiana po zakończeniu usługi) czy też data otrzymania od kierowcy dokumentów przewozowych. Przychód ten powstanie w momencie zdarzeń opisanych wyżej w zależności od tego, które z nich wystąpi pierwsze. Tym samym możliwych jest kilka wariantów powstania przychodu. Przedstawmy to na przykładach:

Przykład 1
Przewoźnik 5 marca 2010 r. wykonał usługę transportową. Na usługę tę wystawił w tym samym dniu fakturę VAT. Płatność nastąpiła natomiast dopiero w maju 2010 r.
Przychód podatkowy powstanie 5 marca 2010 r. Mamy tutaj zbieg dwóch zdarzeń – usługa zakończyła się w dniu wystawienia faktury.

Przykład 2
Przewoźnik 5 marca 2010 r. wykonał usługę transportową. Faktura została wystawiona 10 marca 2010 r. Płatność nastąpiła w maju 2010 r.
Przychód podatkowy powstanie dnia 5 marca 2010, tj. w dniu zakończenia usługi.

Przykład 3
Przewoźnik 5 marca 2010 r. wykonał usługę transportową. Zleceniodawca zapłacił za nią 4 marca 2010 r. Faktura została wystawiona 10 marca 2010 r.
Przychód podatkowy powstanie dnia 4 marca 2010 r. czyli w dacie uregulowania należności. Zdarzenie to wystąpiło bowiem jako pierwsze.

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: