eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Najem nieruchomości: właściwy urząd skarbowy

Najem nieruchomości: właściwy urząd skarbowy

2010-04-30 07:07

Przeczytaj także: Który urząd skarbowy właściwy?


Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza, stosownie do ust. 2 powołanego artykułu, obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

W myśl art. 3 ust. 1 ustawy, właściwym dla podatnika organem podatkowym jest naczelnik urzędu skarbowego właściwy ze względu na miejsce wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, z zastrzeżeniem ust. 2-5.

Na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy, zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 50.000 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku. Jednakże w myśl art. 2 ustawy z dnia 2 grudnia 2009 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 215, poz. 1666), kwotę, o której mowa w art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, dla 2010 r. przyjmuje się w wysokości 100.000 zł.

Zgodnie natomiast z art. 113 ust. 13 pkt 3 ustawy o VAT zwolnień o których mowa w ust. 1 i 9, nie stosuje się do importu towarów i usług, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca oraz podatników niemających siedziby, lub miejsca zamieszkania na terytorium kraju.

W przedmiotowym zdarzeniu przyszłym Wnioskodawca opisał, iż w lutym 2010 r. stanie się właścicielem nieruchomości położonej w C., gdzie wynajmowane są lokale mieszkalne i użytkowe. Ponadto ze względu na obroty stanie się podatnikiem podatku VAT, a jako osoba mająca stałe miejsce zamieszkania poza terytorium Polski nie może wybrać zwolnienia z VAT.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego i przytoczonych przepisów wynika, iż Wnioskodawca nie może skorzystać ze zwolnienia podmiotowego, określonego w art. 113 ust. 1 ustawy, z uwagi na fakt, że nie posiada siedziby lub miejsca zamieszkania na terytorium Polski. Treść przytoczonych wyżej art. 113 ust. 1 i ust. 13 pkt 3 ustawy oznacza bowiem, że podatnicy nieposiadający siedziby lub miejsca zamieszkania na terytorium RP, niezależnie od wielkości osiągniętych obrotów, są podatnikami podatku VAT, których czynności (dostawa towarów bądź świadczenie usług na terytorium kraju) podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium kraju, z chwilą dokonania pierwszej czynności.

Określając właściwość organu podatkowego w przedmiotowej sytuacji zastosowanie znajdzie art. 3 ust. 1 ustawy, zgodnie z którym właściwym organem podatkowym jest naczelnik urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce wykonywania czynności, czyli w tym przypadku miejsce położenia nieruchomości, z której Wnioskodawca czerpie dochody z tytułu najmu. Organ ten również będzie właściwy dla przyjęcia zgłoszenia identyfikacyjnego na podstawie art. 4 pkt 1 ustawy o NIP.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2

oprac. : Ministerstwo Finansów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: