eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Najem nieruchomości: właściwy urząd skarbowy

Najem nieruchomości: właściwy urząd skarbowy

2010-04-30 07:07

Właściwym organem podatkowym (z uwagi na podatek VAT) dla podatnika mającego stałe miejsce zamieszkania poza terytorium Polski, jest naczelnik urzędu skarbowego właściwy ze względu na miejsce wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Jednocześnie organ ten będzie właściwy także dla przyjęcia zgłoszenia indentyfikacyjnego NIP - wskazał Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 15.04.2010 r. nr IPPP3/443-143/10-4/IB.

Przeczytaj także: Który urząd skarbowy właściwy?

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Wnioskodawca w lutym 2010 r. zakupił nieruchomość od matki położoną w C, w skład której wchodzą lokale mieszkalne i użytkowe. Obrót z lokali użytkowych przypadający na udział Wnioskodawcy przekroczy w okresie marzec - grudzień 2010 r. kwotę 100.000 zł. Dodatkowo jako osoba mająca stałe miejsce zamieszkania poza terytorium RP, nie może on wybrać zwolnienia w podatku VAT. W związku z powyższym zadał pytanie, w którym urzędzie skarbowym będzie płacił ten podatek oraz gdzie powinien starać się o nadanie numeru NIP? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zasady powstania powszechnego obowiązku ewidencyjnego dla celów podatkowych, w którego zakres wchodzi w szczególności obowiązek dokonania zgłoszenia identyfikacyjnego składanego w celu uzyskania numeru identyfikacji podatkowej, reguluje ustawa z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (t. j. Dz. U. z 2004 r. Nr 269, poz. 2681 ze zm.).

Zgodnie z art. 2 ust.1 i 2 ww. ustawy, osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które na podstawie odrębnych ustaw są podatnikami, podlegają obowiązkowi ewidencyjnemu oraz otrzymują numer identyfikacji podatkowej, zwany dalej NIP. Obowiązkowi ewidencyjnemu podlegają również inne podmioty niż ww. wymienione, jeżeli na podstawie odrębnych ustaw są podatnikami, a w szczególności zakłady (oddziały) osób prawnych oraz płatnicy podatków; podmioty te również otrzymują NIP.

Według art. 5 ust. 1 ustawy o NIP zgłoszenia identyfikacyjnego dokonuje się jednokrotnie, bez względu na rodzaj oraz liczbę opłacanych przez podatnika podatków, formę opodatkowania, liczbę i rodzaje prowadzonej działalności gospodarczej oraz liczbę prowadzonych przedsiębiorstw.

Art. 4 pkt 1 ustawy o NIP wyraźnie stwierdza, że dla podatników podatku od towarów i usług nie korzystających ze zwolnienia od tego podatku właściwym urzędem skarbowym w sprawach realizacji obowiązku identyfikacyjnego jest urząd skarbowy właściwy w sprawach podatku od towarów i usług.

Zgodnie z powyższym, każdy podmiot, który należy do jednej z ww. kategorii jest obowiązany do złożenia zgłoszenia identyfikacyjnego. Zgłoszenie to dokonywane jest tylko jeden raz bez względu na formę opodatkowania, liczbę i rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej oraz liczbę prowadzonych przedsiębiorstw. Podatnicy podatku od towarów i usług, którzy nie korzystają ze zwolnienia dokonują zgłoszenia w urzędzie skarbowym właściwym miejscowo w sprawach tego podatku.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem, podlegają:

1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
2. eksport towarów;
3. import towarów;
4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

 

1 2

następna

oprac. : Ministerstwo Finansów

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: