eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Prywatny import samochodów a podatek VAT

Prywatny import samochodów a podatek VAT

2010-05-16 12:40

Przemieszczenie na terytorium kraju samochodu nabytego na cele prywatne w USA i zaimportowanego na terytorium Niemiec nie powoduje obowiązku zapłaty podatku od wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru na terytorium kraju. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 26.04.2010 r. nr IPPP3-443-235/10-2/JF.

Przeczytaj także: Spóżnione rozliczenie VAT od WNT: fiskus nadal chce odsetki za zwłokę

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Wnioskodawca jako osoba fizyczna zakupił w celach prywatnych w salonie w USA samochód marki MITSUBISHI ECLIPSE CUPE GT. Został ona zapakowany do kontenera i przetransportowany do Niemiec, gdzie miała miejsce odprawa celna. Wnioskodawca dokonał tam opłaty wg decyzji zawierającej cło oraz VAT. Po przewiezieniu samochodu do Polski w urzędzie skarbowym okazało się, że wnioskodawca musi ponownie opłacić podatek VAT. Powstała wątpliwość, czy powyższe jest prawidłowe? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) – zwana dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju.

Przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4 rozumie się – w myśl art. 9 ust. 1 ustawy – nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.

Zapis ust. 2 ww. artykułu wskazuje, iż wewnątrzwspólnotowe nabycie ma miejsce pod warunkiem, że:

1. dostawcą towarów jest podatnik podatku od towarów i usług prowadzący działalność gospodarczą (art. 15 ustawy) lub podatnik podatku od wartości dodanej,
2. nabywcą towarów jest podatnik podatku od towarów i usług prowadzący działalność gospodarczą (art. 15 ustawy) lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika, bądź też osoba prawna niebędąca podatnikiem.

Ponadto, w świetle art. 11 ust. 1 ustawy, przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się również przemieszczenie towarów przez podatnika podatku od wartości dodanej lub na jego rzecz, należących do tego podatnika, z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju na terytorium kraju, jeżeli towary te zostały przez tego podatnika na terytorium tego innego państwa członkowskiego w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, albo zaimportowane, i towary te mają służyć działalności gospodarczej podatnika.

Zapis powołanego wyżej art. 11 ust. 1 ustawy uzależnia uznanie przemieszczenia towarów należących do podatnika z innego państwa członkowskiego na terytorium kraju za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów od tego, czy towary te będą służyć działalności gospodarczej podatnika. Zatem, nie jest wewnątrzwspólnotowym nabyciem przemieszczenie z innego państwa członkowskiego na terytorium kraju towaru o przeznaczeniu na cele prywatne oraz należącego do podmiotu nieprowadzącego działalności gospodarczej.(…)

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny należy stwierdzić, iż w świetle obowiązujących przepisów dokonane przez Wnioskodawcę przemieszczenie samochodu osobowego z terytorium Niemiec na terytorium kraju, nie jest wewnątrzwspólnotowym nabyciem, bowiem samochód nie będzie służyć czynnościom wykonywanym przez Wnioskodawcę jako podatnika na terytorium kraju (przemieszcza osoba fizyczna na własne potrzeby).

W związku z powyższym dla celów związanych z rejestracją środków transportu należało złożyć we właściwym miejscowo urzędzie skarbowym wniosek o wydanie zaświadczenia potwierdzającego brak obowiązku uiszczenia podatku z tytułu przywozu nabywanych z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju pojazdów, które mają być dopuszczone do ruchu na terytorium kraju.

Reasumując: przemieszczenie na terytorium kraju samochodu MITSUBISHI ECLIPSE CUPE GT nabytego przez Wnioskodawcę w USA i zaimportowanego na terytorium Niemiec nie powoduje obowiązku zapłaty podatku od wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru na terytorium kraju.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

oprac. : Ministerstwo Finansów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: