eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Samochód służbowy a przychód pracownika

Samochód służbowy a przychód pracownika

2010-05-31 11:51

Przeczytaj także: Samochód firmowy na cele prywatne a przychód pracownika


2. Opłacanie (zgodnie z umową) parkingu przez pracownika skutkuje powstaniem przychodu u pracodawcy

W uproszczeniu, nieodpłatne świadczenie polega na uzyskaniu przychodu bez ekwiwalentnego świadczenia wzajemnego. Należy pamiętać, że aby można było mówić o uzyskaniu nieodpłatnego świadczenia w świetle prawa podatkowego, musi dojść do faktycznego wykonania tego świadczenia przez drugą stronę. Nie jest wystarczające samo zawarcie umowy bez wypełnienia obowiązków z niej wynikających.
W sytuacji, gdy pracownik został zobowiązany przez firmę do ponoszenia kosztów parkingu, dla firmy powstanie przychód. Natomiast w sytuacji, gdyby pracownik za parking płacił z własnej woli - przychód nie powstanie.

Wartość nieodpłatnych świadczeń ustala się:
  • jeżeli przedmiotem świadczeń są usługi wchodzące w zakres działalności gospodarczej dokonującego świadczenia - według cen stosowanych wobec innych odbiorców,
  • jeżeli przedmiotem świadczeń są usługi zakupione - według cen zakupu,
  • jeżeli przedmiotem świadczeń jest udostępnienie lokalu - w wysokości równowartości czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu tego lokalu,
  • w pozostałych przypadkach - na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług lub udostępnianiu rzeczy lub praw tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca udostępnienia.
W przypadku otrzymania częściowo odpłatnych rzeczy lub praw bądź świadczeń częściowo odpłatnych przychód ustala się w jako różnicę pomiędzy wartością rzeczy lub praw bądź świadczeń ustaloną według zasad obowiązujących dla świadczeń nieodopłatnych, a odpłatnością ponoszoną przez podatnika.

W opisanym przypadku, jeśli pracownik - zgodnie z zawarta umową - opłaca parking w swoim miejscu zamieszkania, po stronie pracodawcy (płatnika) powstaje przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń, którego wartość stanowi wartość uiszczanej przez pracownika opłaty za parking.

Podstawa prawna:
  • art. 11 ust. 2a, ust. 2b, art. 12 ust. 1, ust. 3 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2010 r. nr 51, poz. 307).


Portal Kadrowy - odpowiedzi ekspertów prawa pracy. Porady wraz z podstawą prawną otrzymasz na skrzynkę. Dajemy gwarancję profesjonalnej odpowiedzi. W portalu do pobrania m.in. wzory, wskaźniki, kalkulatory, akty prawne.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: