eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Konto walutowe: kurs NBP czy banku?

Konto walutowe: kurs NBP czy banku?

2010-06-09 11:36

Przeczytaj także: Różnice kursowe a kurs faktycznie zastosowany

Pytanie do eksperta:Ponieważ każdego miesiąca mamy kilka transakcji z krajami strefy euro rozważamy założenie konta walutowego, dzięki czemu spółka uniknęłaby konieczności niejako podwójnej wymiany - najpierw sprzedaży, a zaraz potem zakupu tej waluty. Czy w takim przypadku do rozliczania różnic kursowych w dalszym ciągu spółka powinna stosować kurs banku czy średni NBP?

Kwestie różnic kursowych reguluje przepis art. 15a updop. Z regulacji tych wynika, że różnice kursowe należy ustalać w oparciu o faktycznie zastosowany kurs z danego dnia, chyba, że nie jest to możliwe, to zastosowanie będzie miał średni kurs NBP z dnia poprzedzającego.

Ustawa nie definiuje jednak pojęcia faktycznie zastosowanego kursu, co prowadzi do wątpliwości interpretacyjnych, o czym świadczy chociażby liczba wniosków o wydanie interpretacji indywidualnych w tym zakresie. Faktycznie zastosowany kurs waluty to w praktyce kurs ogłaszany przez bank prowadzący rachunek walutowy (również indywidualnie wynegocjowany), kurs wyznaczony przez kantor czy inny wynikający z warunków umowy (np. opcji walutowych). Wątpliwości podlega jednak czy zastosowanie faktycznego kursu waluty jest zasadne, jeżeli niezawierana jest umowa nabycia (lub sprzedaży) waluty obcej z bankiem i w rzeczywistości do przewalutowania nie dochodzi, tak jak w opisanym przypadku.

Naszym zdaniem, istnieją argumenty, aby wyceny środków zgromadzonych na rachunku walutowym nie wiązać z kursem kupna/sprzedaży banku prowadzącego rachunek walutowy jednostki, lecz z kursem średnim NBP z dnia poprzedzającego. Takie stanowisko prezentuje również Minister Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską nr 10877. Trudno, bowiem mówić o faktycznie zastosowanym kursie waluty skoro do wymiany i zastosowania kursu nie dochodzi.

Jednak ze względu na fakt, że organy podatkowe w najnowszych interpretacjach (np. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 22 stycznia 2010 r. ITPB3/423-673/09/AW) jak i WSA stoją na stanowisku, że dopóki ustalenie tego kursu jest możliwe, nie jest dopuszczalne odwoływanie się do art. 15a ust. 4 updop i stosowanie średniego kursu NBP, najbezpieczniejszym podejściem wydaje się być zastosowanie się do takiej interpretacji i stosowanie kursu ogłaszanego przez bank. W przeciwnym wypadku podatnicy muszą się liczyć z możliwością zakwestionowania odmiennego podejścia przez organy podatkowe oraz perspektywą wygrania sporu być może dopiero przed NSA.

Naszym zdaniem, powyższy wyrok WSA w Gdańsku nie zakończy sporów na tym tle. Pozostaje mieć nadzieję, że ustawodawca zwróci uwagę na istniejący problem interpretacyjny i doprecyzuje pojęcie "faktycznie zastosowanego kursu".


Magazyn „Orzecznictwo Podatkowe” co miesiąc prezentuje ważne orzeczenia i komentarze podatkowe. Znajdziesz tu praktyczne rady jak zminimalizować ryzyko, że urząd skarbowy podważy Twoje decyzje oraz poznasz argumenty, które pozwolą Ci wygrać z fiskusem.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: