eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Niezbędne kwalifikacje a koszty firmy

Niezbędne kwalifikacje a koszty firmy

2010-07-03 09:53

Wydatki na podwyższenie kwalifikacji zawodowych, które były niezbędne dla rozpoczęcia prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, przy czym wydatki poniesione przed rozpoczęciem działalności gospodarczej należy zaksięgować w dacie rozpoczęcia prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 21.06.2010 r. nr IPPB1/415-387/10-2/MT.

Przeczytaj także: Opłaty za studia a koszty uzyskania przychodu firmy

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Wnioskodawca, osoba niepełnosprawna, z dniem 01 maja 2010 r. rozpoczął prowadzenie firmy (dla celów podatku dochodowego prowadzona jest księga podatkowa), na otwarcie której otrzymał dotację z Funduszu Pracy. Głównym przedmiotem działalności firmy jest zarządzanie nieruchomościami wykonywane na zlecenie oraz działalność w zakresie inżynierii i związane z nią doradztwo techniczne (m.in. audyty energetyczne i świadectwa charakterystyki energetycznej dla budynków i nieruchomości). Aby otworzyć firmę o takim profilu wnioskodawca musiał jednak zdobyć odpowiednie uprawnienia, tj. ukończyć minimum roczne studia podyplomowe i uzyskać dyplom audytora uprawnionego do sporządzania świadectw energetycznych oraz zdobyć licencję zarządcy nieruchomości, którą można uzyskać po rocznych studiach i odbyciu półrocznej praktyki.
Studia audytora energetycznego wnioskodawca ukończył w styczniu 2010 r. Faktura za studia została wystawiona w dniu 05.02.2010 r. Równolegle w wnioskodawca ukończył studia zarządcy nieruchomości i rozpoczął półroczną praktykę zarządcy. Faktura za powyższe została wystawiona w czerwcu 2010 r. Wnioskodawca zadał pytanie, czy koszty poniesione na ukończenie studiów dla zdobycia niezbędnych uprawnień, bez których rozpoczęcie działalności tego rodzaju nie jest ustawowo możliwe, może uznać za koszty związane z prowadzoną działalnością i zaksięgować je w KPiR niezależnie od daty wystawienia faktur? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy.

Zatem kosztem uzyskania przychodów nie są wszystkie wydatki, ale tylko takie, które nie są wymienione w art. 23 i których poniesienie pozostaje w związku przyczynowo-skutkowym z uzyskaniem przychodu z danego źródła, bądź też zachowaniem lub zabezpieczeniem źródła przychodów. Jednakże ciężar wskazania owego związku spoczywa na Wnioskodawcy, który wywodzi z tego określone skutki prawne.

Aby określony wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodów winien, w myśl powołanego przepisu spełniać łącznie następujące warunki:

* pozostawać w związku przyczynowym z przychodem lub źródłem przychodu i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,
* nie znajdować się na liście kosztów nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
* być właściwie udokumentowany.

W przypadku źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza należy przyjąć, iż kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie przychodów, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów. Wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych w formie studiów podyplomowych nie zostały ujęte w katalogu wydatków nieuznawanych za koszt uzyskania przychodów, zawartym w treści art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie stanowi to jednak wystarczającej przesłanki do zaliczenia poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów. Konieczne jest również wykazanie związku przyczynowego między poniesionymi wydatkami, a celem jakim jest osiągnięcie przychodu lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodu.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: