eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Gratisy do towarów a rozliczenie VAT

Gratisy do towarów a rozliczenie VAT

2010-11-10 07:07

Nieodpłatne przekazanie towarów (gratisów) nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Z drugiej strony podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego od ich zakupu. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 28.10.2010 r. nr ILPP1/443-246/09/10-S/AI.

Przeczytaj także: Prezenty i nagrody a podatek VAT

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży olejów silnikowych, przekładniowych, przemysłowych, płynów do chłodnic i akcesoriów samochodowych. Do sprzedawanych towarów załącza nieodpłatnie prezenty o małej wartości, tzw. gratisy, które zazwyczaj są opatrzone w logo marki sprzedawanych produktów. Przedmioty te są załączane do towarów zbywanych na zasadach komercyjnych (odpłatnych). Działania polegające na dołączaniu gratisów mają na celu zwiększenie zainteresowania klientów produktami podatnika oraz budowania solidnych i trwałych relacji z kontrahentami. Wnioskodawca wskazał przy tym, że gdy wartość nieodpłatnie przekazanych gratisów nie przekracza 10 zł, nie jest prowadzona ewidencja osób obdarowanych. Natomiast gdy wartość gratisów mieści się w przedziale między 10 a 100 zł i więcej ewidencja osób obdarowanych jest prowadzona. Powstała wątpliwość, czy takie nieodpłatne przekazania powodują powstanie obowiązku podatkowego w zakresie opodatkowania podatkiem należnym, oraz czy wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków poniesionych na te towary? Organ podatkowy, uwzględniając wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z dnia 19 listopada 2010 r. sygn. akt I SA/Po 802/09 wydany w niniejszej sprawie, zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W art. 7 ust. 1 ustawy postanowiono, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Przez dostawę towarów rozumie się również – w myśl art. 7 ust. 2 ustawy – przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
2. wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Jednocześnie z treści art. 7 ust. 3 ustawy wynika, iż nie uznaje się za dostawę towarów przekazywania drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: