eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Kształcenie pracowników a koszty firmy

Kształcenie pracowników a koszty firmy

2010-12-13 06:31

Przeczytaj także: Podnoszenie kwalifikacji a koszty podatkowe


Zatem kosztem uzyskania przychodów nie są wszystkie wydatki, ale tylko takie, które nie są wymienione w art. 23 i których poniesienie pozostaje w związku przyczynowo-skutkowym z uzyskaniem (zwiększeniem) przychodu z danego źródła, bądź też zachowaniem lub zabezpieczeniem źródła przychodów. Jednakże ciężar wskazania owego związku spoczywa na podatniku, który wywodzi z tego określone skutki prawne.

Kosztami uzyskania przychodu są zatem wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Z oceny związku z prowadzoną działalnością winno wynikać, iż poniesiony wydatek obiektywnie może się przyczynić do osiągnięcia przychodów z danego źródła. Aby zatem wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu winien, w myśl powołanego przepisu spełniać łącznie następujące warunki:

* pozostawać w związku przyczynowo-skutkowym z przychodem lub źródłem przychodu i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,
* nie znajdować się na liście kosztów nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
* być właściwie udokumentowany.(…)

W złożonym wniosku Wnioskodawczyni nie wykazała związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy ww. wydatkami a uzyskiwaniem przychodów z ww. źródła przychodów.

W opisie stanu faktycznego Wnioskodawczyni podaje jedynie, że ukończenie ww. studiów daje podstawę do ubiegania się przez synową o certyfikat księgowy uprawniający do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych bez konieczności zdawania egzaminu organizowanego przez Ministerstwo Finansów oraz przejęcie przez nią działalności Wnioskodawczyni w przyszłości.

W chwili obecnej prowadzone przez Wnioskodawczynię biuro rachunkowe nie prowadzi usług w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych i Strona nie wskazała, iż będzie je prowadzić po ukończeniu studiów przez synową.

Planowane przez Panią przekazanie synowej w przyszłości biura, nie powoduje, iż wydatki, o których mowa mają związek z przychodem uzyskiwanym przez Panią, czy też zabezpieczeniem lub zachowaniem źródła przychodu w Pani działalności.

Reasumując stwierdzić należy, iż poniesione przez Wnioskodawczynię wydatki na studia pracownika (synowej) ze względu na brak ich związku z osiąganym przychodem lub zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodu nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów, gdyż nie wypełniają dyspozycji art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: