eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Stawka VAT na szkolenia ze środków publicznych

Stawka VAT na szkolenia ze środków publicznych

2011-05-28 08:22

Przeczytaj także: Nauka jazdy: zwolnienie z VAT ale kasa fiskalna


Na marginesie przypominamy, że Ministerstwo Finansów wydało dotychczas dwa kontrowersyjne wyjaśnienia w sprawie zwolnień z VAT (dotyczy usług nauki jazdy i szkoleń bhp). Przypomnijmy, że z wyjaśnień tych można wysnuć wniosek, że przepisy dotyczące zwolnień z VAT powinny być (przynajmniej w zakresie opodatkowania usług nauki jazdy i szkoleń bhp) rozumiane bardzo szeroko. Możliwe, że taką wykładnię należy zastosować również do szkoleń finansowanych ze środków publicznych.

Zaznaczamy, że wprawdzie ww. wyjaśnienia nie są obowiązującą wykładnią prawa, lecz są pewną wskazówką dla organów podatkowych, stąd można się spodziewać, że tak przepisy o VAT będą w praktyce interpretowane.

3) Jesteśmy firmą szkoleniową. Nie posiadamy akredytacji. Czy w sytuacji, gdy uczestnikiem szkolenia jest pracownik dowolnego ministerstwa, możemy uznać, że jego szkolenie zostało sfinansowane ze środków publicznych i zastosować zwolnienie z VAT?

Jak zaznaczono w odpowiedziach na poprzednie pytania, zwolnione z VAT są usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, jeżeli są przynajmniej w 70% finansowane ze środków publicznych.

Ponadto, na mocy art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. b) ustawy o VAT, zwolnione od podatku są usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego świadczone przez podmioty, które uzyskały akredytację w rozumieniu przepisów o systemie oświaty - wyłącznie w zakresie usług objętych akredytacją.

Dla zastosowania zwolnienia przedmiotowego ważne jest uznanie danej usługi za usługę kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, a następnie spełnienie dodatkowych warunków wynikających z przepisów o VAT, tj. np. uzyskanie akredytacji na szkolenie lub finansowanie szkolenia w co najmniej 70% ze środków publicznych.

W sytuacji przedstawionej w pytaniu, naszym zdaniem, nie można uznać, że szkolenie pracownika dowolnego ministerstwa finansowane jest ze środków publicznych. Zatem firma szkoleniowa w tym przypadku nie może stosować zwolnienia przedmiotowego z VAT.

4) Czy ze zwolnienia z VAT mogą korzystać szkolenia typu: obsługa komputera, kasy fiskalnej, handlowiec, a także zajęcia z psychologiem lub doradcą zawodowym, jeżeli szkolenia te (zajęcia) finansowane są ze środków unijnych?

Jak zaznaczono w odpowiedzi na poprzednie pytanie, jednym z warunków skorzystania ze zwolnienia z VAT usług szkoleniowych jest ich finansowanie przynajmniej w 70% ze środków publicznych. Ustawa o VAT nie definiuje jednak, co należy rozumieć przez środki publiczne, stąd też w tym zakresie warto odnieść się do art. 5 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. nr 157, poz. 1240 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem, środkami publicznymi są m.in. środki pochodzące z budżetu Unii Europejskiej oraz niepodlegające zwrotowi środki z pomocy udzielanej przez państwa członkowskie Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) oraz inne środki pochodzące ze źródeł zagranicznych niepodlegające zwrotowi.

Powyższe oznacza, że fundusze Unii Europejskiej są środkami publicznymi. Jeżeli zatem szkolenia finansowane są z ww. środków i dodatkowo mają na celu kształcenie zawodowe lub przekwalifikowanie zawodowe (a do takich szkoleń, naszym zdaniem, można zaliczyć szkolenie w zakresie obsługi komputera czy kasy fiskalnej, a także pracy na stanowisku handlowca), to szkolenia te korzystają ze zwolnienia z VAT.

W niektórych przypadkach zwolnienie z VAT może mieć zastosowanie również do zajęć z psychologiem lub doradcą zawodowym. Będzie tak wówczas, gdy zajęcia te przygotowują do danej pracy (zawodu), np. gdy uczą asertywności w pracy, podejścia do klienta, rozmowy z klientem, itp. Jeżeli jednak zajęcia te uczą np. szukania pracy, pisania listu motywacyjnego czy sposobu zachowania podczas rozmowy o pracę, naszym zdaniem, ww. zwolnienie nie będzie miało zastosowania.

5) Do końca 2010 r. świadczone przeze mnie usługi szkoleniowe klasyfikowane były w PKWiU 80.42.20 i taki symbol podawany był na fakturze. Jak w 2011 r. oznaczać faktury za usługi szkoleniowe, które korzystają ze zwolnienia z VAT?

Na początku należy zaznaczyć, że obecnie zwolnienie z VAT dla usług szkoleniowych nie jest uzależnione od symbolu PKWiU usługi, lecz od tego, jaki cel ma szkolenie, ewentualnie przez kogo i w jakiej formie usługa jest wykonywana lub z jakich środków jest finansowana.

Co do zasady, na fakturach nie trzeba podawać symbolu PKWiU. Obowiązek umieszczania takiego symbolu dotyczy jedynie dostawy towarów lub świadczenia usług zwolnionych od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 ustawy o VAT albo przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3 ww. ustawy, jeżeli ustawa lub przepisy wykonawcze do ustawy powołują ten symbol. Wynika to z § 5 ust. 7 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 marca 2011 r. w sprawie m.in. wystawiania faktur (Dz. U. nr 68, poz. 360).

WAŻNE: Obecnie dla usług szkoleniowych ustawa o VAT (rozporządzenie) nie podaje symbolu PKWiU, co oznacza, że nie ma obowiązku umieszczania takiego symbolu na fakturach VAT.

Na fakturach tych - zgodnie z § 5 ust. 7 pkt 2 lub 3 ww. rozporządzenia - podatnik powinien podać odpowiedni przepis ustawy o VAT (rozporządzenia w sprawie VAT), na podstawie którego stosuje zwolnienie od podatku (np. art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. c) ustawy o VAT lub § 13 ust. 1 pkt 20 rozporządzenia Ministra Finansów z 4 kwietnia 2011 r. w sprawie VAT) lub przepis dyrektywy, który zwalnia od podatku tę usługę.


Wydawnictwo Podatkowe GOFIN – wydawca czasopism, Gazety Podatkowej i serwisów internetowych dostarczających specjalistycznej wiedzy z zakresu podatków, rachunkowości, ubezpieczeń i prawa pracy.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: