eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Handel złomem a podatnik zwolniony z VAT

Handel złomem a podatnik zwolniony z VAT

2011-06-08 13:10

Obecnie co do zasady obowiązek rozliczenia podatku VAT z tytułu handlu złomem ciąży na jego nabywcy. Od powyższego ustawodawca przewidział pewne wyjątki. Niestety czytając znowelizowane przepisy można dojść do wniosku, że obowiązek rozliczenia tego podatku ciąży niekiedy także na podatnikach korzystających ze zwolnienia podmiotowego w podatku VAT.

Przeczytaj także: Transakcja zakupu odpadów: podatek VAT należny i naliczony

Art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT mówi, że podatnikami tego podatku są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające złom, jeżeli dokonującym jego dostawy jest podatnik, o którym mowa w art. 15, niekorzystający ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 i 9, a dostawa nie jest objęta zwolnieniem, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2. W takich przypadkach dokonujący dostawy towarów nie rozlicza podatku należnego (art. 17 ust. 2 ustawy o VAT).

Co za tym idzie, nabycie złomu podlega opodatkowaniu jedynie wtedy, gdy dokonującym jego dostawy jest czynny podatnik VAT, a złom ten nie jest traktowany jako towar używany zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT.

Opodatkowaniu nie będzie zatem podlegała dostawa złomu dokonana przez podatnika korzystającego ze zwolnienia podmiotowego i to bez względu na to, czy jego odbiorcą będzie czynny podatnik VAT czy tez nie. Podobnie jest w sytuacji, gdy zbywcą jest osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej.

Niestety powyższy przepis nie działa w drugą stronę, tj. gdy dostawa złomu jest dokonywana przez czynnego podatnika VAT na rzecz podatnika korzystającego ze zwolnienia podmiotowego. W takim przypadku sprzedaż złomu podlega opodatkowaniu podatkiem VAT i w dodatku to nabywca (a więc podatnik korzystający ze zwolnienia podmiotowego) jest zobowiązany do rozliczenia VAT należnego. W związku z tą transakcją nabywca będzie zobowiązany do złożenia za miesiąc, w którym dostawa ta miała miejsce, deklaracji VAT-9M oraz odprowadzenia podatku do urzędu skarbowego.

Przykład

Firma A – korzystająca ze zwolnienia podmiotowego w podatku VAT, nabyła od firmy B w maju 2011 r. (czynny podatnik VAT) złom metalowy będący odpadem poprodukcyjnym za kwotę 1 000 zł. Na tę okoliczność w dniu sprzedaży firma B wystawiła fakturę VAT bez kwoty podatku wskazując, że podatek VAT od tej czynności rozlicza nabywca.

W związku z tą czynnością firma A do 27 czerwca 2011 r. musi złożyć w urzędzie skarbowym deklarację VAT-9M i odprowadzić na konto fiskusa kwotę 230 zł (1 000 x 23%) podatku należnego od dokonanego zakupu złomu. Należy przy tym pamiętać, że firma A stanie się podatnikiem VAT tylko w stosunku do tej czynności i nie ma obowiązku rejestrowania się jako podatnik VAT czynny. Odpowiednie kwoty z tytułu tej transakcji należy wykazać w polach 24 i 25 deklaracji (dostawa towarów oraz świadczenie usług, dla których podatnikiem jest nabywca), a następnie kwotę podatku przenosi się do pola 26 deklaracji (Podatek należny podlegający wpłacie do urzędu skarbowego).

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: