eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Nieodpłatne przekazanie samochodu a podatek VAT

Nieodpłatne przekazanie samochodu a podatek VAT

2011-08-02 08:17

Wspólnicy spółek osobowych często wnoszą do tych spółek swój prywatny majątek, aby ta mogła prawidłowo funkcjonować. Z reguły są to różnego rodzaju maszyny i urządzenia, niekiedy nieruchomości, a także samochody. Co jednak w sytuacji, gdy przedmiot wkładu zostaje zwrócony?

Przeczytaj także: Prezenty o małej wartości: opodatkowanie VAT

Kilka lat temu wspólnik wprowadził do spółki jawnej samochód osobowy. Obecnie samochód ten zostanie z powrotem przekazany temu wspólnikowi. Czy prawidłowe będzie wystawienie faktury wewnętrznej i zastosowanie zwolnienia z VAT dla ww. czynności?

Niektóre nieodpłatne przekazania towarów zostały zrównane z odpłatną dostawą i podlegają opodatkowaniu. Rozliczenie VAT następuje natomiast na podstawie wystawionej przez podatnika faktury wewnętrznej. Dotyczy to również towarów (np. samochodów) przekazywanych nieodpłatnie na cele osobiste wspólnika (art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT). Jednak warunkiem opodatkowania ww. czynności jest prawo do odliczenia VAT przy nabyciu tego towaru. Ten warunek w przedmiotowej sprawie nie został spełniony. W pytaniu wskazano bowiem, że samochód został wprowadzony do spółki przez wspólnika. Zatem nie dysponowała ona fakturą, z której VAT mógłby podlegać odliczeniu.

Ponieważ przekazanie ww. samochodu wspólnikowi pozostaje poza zakresem VAT, podatnik nie powinien dokumentować tej czynności fakturą wewnętrzną. Faktury takie wystawiane są bowiem w przypadku, gdy nieodpłatne przekazanie towaru - na mocy art. 7 ust. 2 ustawy o VAT - zrównane jest z odpłatną dostawą, a tak nie jest w przedmiotowej sprawie. Przekazanie to można zatem udokumentować w inny sposób, np. protokołem przekazania.


Wydawnictwo Podatkowe GOFIN – wydawca czasopism, Gazety Podatkowej i serwisów internetowych dostarczających specjalistycznej wiedzy z zakresu podatków, rachunkowości, ubezpieczeń i prawa pracy.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: