eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Budynki rolnicze: podatek od nieruchomości

Budynki rolnicze: podatek od nieruchomości

2011-08-16 12:46

Grunty wchodzące w skład gospodarstwa rolnego co do zasady nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości, a podatkiem rolnym. Inaczej są także opodatkowane budynki wchodzące w skład takiego gospodarstwa, aniżeli budynki wykorzystywane w innych celach. Nie zawsze jednak budynek używany w celach rolniczych będzie opodatkowany na szczególnych zasadach.

Przeczytaj także: Budynek mieszkalny na gruncie rolnym a podatek

Art. 1 ustawy o podatku rolnym mówi, że opodatkowaniu podatkiem rolnym podlegają grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza.

Z powyższym przepisem koreluje art. 2 ust. 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, który to stanowi, że opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości nie podlegają użytki rolne, grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych lub lasy, z wyjątkiem zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej.

Art. 7 ust. 1 pkt 4 lit. b) ustawy o podatkach i opłatach lokalnych wskazuje z kolei, że zwalnia się od podatku do nieruchomości budynki gospodarcze lub ich części położone na gruntach gospodarstw rolnych, służące wyłączenie działalności rolniczej.

Co za tym idzie, z jednej strony ustawodawca opodatkował oddzielnym podatkiem grunty rolne o ile te nie służą prowadzeniu działalności gospodarczej (czyli podatkiem rolnym, który jest niższy, aniżeli podatek od nieruchomości), z drugiej zaś zwolnił z podatku od nieruchomości (i jednocześnie nie opodatkował podatkiem rolnym) budynków gospodarczych lub ich części położonych na gruntach gospodarstw rolnych i służących działalności rolniczej.

Dodajmy w tym miejscu, że §67 rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków dzieli użytki gruntowe wykazywane w ewidencji na następujące grupy:
1) użytki rolne,
2) grunty leśne oraz zadrzewione i zakrzewione,
3) grunty zabudowane i zurbanizowane,
4) użytki ekologiczne, oznaczone symbolem złożonym z litery "E" oraz symbolu odpowiedniego użytku gruntowego określającego sposób zagospodarowania lub użytkowania terenu, np. E-Ws, E-Wp, E-Ls, E-Lz, E-N, E-Ps, E-R,
5) nieużytki, oznaczone symbolem - N,
6) grunty pod wodami,
7) tereny różne oznaczone symbolem -Tr.

Użytki rolne dzielą się z kolei na (§68 ust. 1 rozporządzania):
1) grunty orne, oznaczone symbolem - R,
2) sady, oznaczone symbolem złożonym z litery "S" oraz symbolu odpowiedniego użytku gruntowego, stanowiącego część składową oznaczenia klasy gleboznawczej gruntu, na którym założony został sad, np. S-R, S-Ł, S-Ps,
3) łąki trwałe, oznaczone symbolem - Ł,
4) pastwiska trwałe, oznaczone symbolem - Ps,
5) grunty rolne zabudowane, oznaczone symbolem złożonym z litery "B" oraz symbolu odpowiedniego użytku gruntowego, stanowiącego część składową oznaczenia klasy gleboznawczej gruntu, na którym wzniesione zostały budynki, np. B-R, B-Ł, B-Ps,
6) grunty pod stawami, oznaczone symbolem - Wsr,
7) rowy, oznaczone symbolem - W.

Z kolei grunty leśne oraz zadrzewione i zakrzewione przytoczone rozporządzenie w §68 ust. 2 dzieli na:
1) lasy, oznaczone symbolem - Ls,
2) grunty zadrzewione i zakrzewione, oznaczone symbolem - Lz, lub, w przypadku zadrzewień śródpolnych, zaistniałych na gruntach objętych klasyfikacją gleboznawczą - symbolem złożonym z liter "Lz" oraz symbolu odpowiedniego użytku gruntowego, stanowiącego część składową oznaczenia klasy gleboznawczej gruntu, np. Lz-R, Lz-Ł, Lz-Ps.

Konkludując powyższe można dojść do wniosku, że nie każdy budynek gospodarczy służący działalności rolnej będzie korzystał ze zwolnienia w podatku od nieruchomości. Aby było to bowiem możliwe, musi spełniać dwie przesłanki wskazane w art. 7 ust. 1 pkt 4 lit. b) ustawy o podatku od spadków i darowizn, tj: służyć wyłącznie tym celom oraz być posadowionym na gruncie gospodarstwa rolnego, czyli użytkach rolnych, o których mówi przytoczony wyżej §68 ust. 1 rozporządzenia.

Wystarczy zatem, aby dany budynek gospodarczy znalazł się na innym gruncie (np. na nieużytku – oznaczonym symbolem N), aniżeli wymienionym w przytoczonym przepisie, aby z tego zwolnienia nie można było w stosunku do niego skorzystać, mimo jego wykorzystywania jedynie na cele rolnicze.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: