eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Praca przy komputerze: soczewki korekcyjne a podatek

Praca przy komputerze: soczewki korekcyjne a podatek

2011-08-14 10:16

Pracownik firmy po obowiązkowych badaniach profilaktycznych otrzymał zalecenie stosowania soczewek optycznych (zamiast okularów korekcyjnych) przy obsłudze monitora komputera. Jak rozliczyć dofinansowanie takiego zakupu?

Przeczytaj także: Soczewki kontaktowe a zwolnienie z podatku

CIT -Jakie przepisy nakładają na pracodawcę obowiązek ponoszenia wydatków na okulary?
Zgodnie z przepisami regulującymi opisywaną kwestię Minister Pracy i Polityki Socjalnej w porozumieniu z Ministrem Zdrowia i Opieki Społecznej zostali upoważnieni do określenia, w drodze rozporządzenia, ogólnie obowiązujących przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy dotyczących prac wykonywanych w różnych gałęziach pracy. Przepisami tymi jest rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Zgodnie z § 8 ust. 1 wspomnianego rozporządzenia pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom zatrudnionym na stanowiskach z monitorami ekranowymi profilaktyczną opiekę zdrowotną, w zakresie i na zasadach określonych w odrębnych przepisach. Zgodnie natomiast z § 8 ust. 2 ww. rozporządzenia pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom okulary korygujące wzrok, zgodne z zaleceniem lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej, o której mowa w ust. 1, wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego.

Czy powyższy przepis dotyczy też szkieł kontaktowych?
Wspomniany przepis dotyczy wydatku na okulary korekcyjne. Niemniej jednak zdarza się coraz częściej, że lekarze, w związku z wykonywaną przez pracowników pracą zalecają im zamiast okularów korekcyjnych szkła kontaktowe. W takim przypadku pojawiają się wątpliwości, czy wydatek taki może stanowić koszt podatkowy.

Zgodnie z przepisami ogólnymi CIT dotyczącymi zaliczania danych wydatków do kosztów uzyskania przychodów (art. 15 updop) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 updop. Powyższe oznacza, że wszystkie poniesione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, są kosztami uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami.

Kosztami podatkowymi są więc wszystkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów, mają charakter definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona, pozostają w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, poniesione zostały w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów czy też mogą mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów, zostały właściwie udokumentowane i nie znajdują się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 16 ust. 1 updop nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Kosztami uzyskania przychodów m.in. są też tzw. koszty pracownicze. Koszty te obejmują przede wszystkim wynagrodzenia, wszelkiego rodzaju nagrody, premie i diety. Mogą również obejmować wydatki ponoszone na rzecz pracowników.

W tym kontekście zauważyć należy, że wydatek na okulary dla pracownika, uzasadniony koniecznością ich używania, potwierdzoną przez lekarza specjalistę spełnia warunek zaliczenia go do kosztu pracowniczego (kosztu uzyskania przychodów). Nie istnieją przy tym żadne racjonalne argumenty, aby za wydatek taki nie uważać wydatku na soczewki optyczne, o ile tylko konieczność używania takich soczewek w miejscu pracy jest potwierdzona stosownym badaniem lekarskim.

Na powyższym stanowisku stoją także organy skarbowe.

PIT - Czy zwrot kosztów okularów / soczewek stanowi przychód pracownika?
Po rozstrzygnięciu, czy wydatek, o którym mowa w pytaniu, stanowi koszt podatkowy spółki, odpowiedzieć należy następnie na pytanie, czy powinno się doliczyć go do przychodu pracownika i opodatkować.

Zgodnie z PIT (art. 10 ust. 1 pkt 1) źródłami przychodów są stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta. Zgodnie z kolei z art. 12 ust. 1 updof za przychody ze stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Nie należy zapominać, że przepisy podatkowe dotyczące opodatkowania dochodów osób fizycznych wprowadzają także liczne zwolnienia podatkowe. Jedno z nich wprowadzone jest w art. 21 ust. 1 pkt 11, zgodnie z którym wolne od podatku są świadczenia rzeczowe i ekwiwalenty za te świadczenia, przysługujące na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, jeżeli zasady ich przyznawania wynikają z odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw. Takim przepisem szczególnym, o którym mowa w przytoczonym artykule, jest wspomniane już wcześniej rozporządzenie.

Ważna interpretacja podatkowa!
Ponieważ jednak we wspomnianym już wcześniej rozporządzeniu mowa jest o okularach korekcyjnych, a nie soczewkach, w praktyce powstawały niejednokrotnie wątpliwości, czy w przypadku zakupu przez pracodawcę soczewek wydatek ten należy zaliczać do przychodów pracownika. W odpowiedzi na rozbieżne stanowiska organów podatkowych w dniu 16 marca 2011 r. Minister Finansów wydał interpretację indywidualną prawa podatkowego. Zgodnie z tą opinią, fakt, że zamiast okularów korekcyjnych lekarz specjalista przepisał pracownikowi soczewki, nie ma znaczenia z punktu widzenia podatkowego. Kwota dofinansowania będzie i tak zwolniona z opodatkowania PIT.


Miesięcznik Koszty w Firmie. W jednej publikacji znajdziesz rozwiązania dotyczące rozliczania kosztów w firmie z punktu widzenia 3 dziedzin: podatków dochodowych, VAT, ustawy o rachunkowości.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: