eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Sprzedaż gruntu a VAT

Sprzedaż gruntu a VAT

2011-09-16 12:27

Oprócz tradycyjnych składników majątkowych, nieodzownych dla sprawnego prowadzenia działalności, takich jak samochody, komputery czy wyposażenie biura, przedsiębiorcy posiadają niekiedy także nieruchomości. Czasem nabywają je na potrzeby prowadzonej działalności a czasem, wychodząc z założenia, że ziemia nie traci na wartości, lokują wolne środki nabywając np. grunty. W przypadku, gdy chcą te grunty sprzedać stają przed pytaniem- co z VAT?

Przeczytaj także: Pozwolenie na rozbiórkę: sprzedaż gruntu niezabudowanego czy zabudowanego?

Odpowiedź na powyższe pytanie będzie uzależniona od tego, czy przedmiotem sprzedaży jest grunt zabudowany, czy też nie, oraz odpowiednich zapisów w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.

Tylko grunt
Grunt jest towarem w rozumieniu ustawy o VAT (art. 2 pkt 6). Odpłatna dostawa gruntu (sprzedaż) podlega zatem opodatkowaniu VAT, jeżeli jest realizowana przez podatnika w ramach prowadzonej działalności gospodarczej (art. 15 ust. 1 i 2 ustawy).

Jednocześnie stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 9 VATU, dostawa gruntu może korzystać ze zwolnienia, jeżeli dotyczy terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.

Odpowiednia klasyfikacja gruntu powinna zostać potwierdzona informacją określoną w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. W przypadku braku takiego planu, jak również decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, prawidłowe wydaje się posłużenie zapisami w ewidencji gruntów i budynków prowadzonej na zasadach wynikających z rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków (Dz.U. Nr 38, poz. 45). Takie stanowisko znajduje potwierdzenie w najnowszym orzecznictwie (tak NSA w wyroku z dnia 23 marca 2010 r., syng. akt I FSK 274/09).

W przypadku zatem odpłatnej dostawy gruntów niezabudowanych, dla których nie będzie możliwe skorzystanie ze zwolnienia, właściwa będzie stawką 23 % VAT.

Gdy sprzedajesz też budynek
Na podstawie art. 29 ust. 5 VATU, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli nie wyodrębnia się z podstawy opodatkowania wartości gruntu. W konsekwencji podstawa opodatkowania budynku (budowli) w takim przypadku obejmuje również wartość gruntu, z którym obiekty te są trwale związane.

W przypadku sprzedaży gruntu wraz z budynkiem podatnik zobowiązany jest zatem zastosować stawkę właściwą dla dostawy budynku. Wartość gruntu zwiększy wówczas podstawę opodatkowania.

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: