eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Przekazanie majątku do spółki cywilnej a PIT

Przekazanie majątku do spółki cywilnej a PIT

2011-11-08 12:11

Przeczytaj także: Budynek na cudzym gruncie jako inwestycja w obcym środku trwałym?


W razie prowadzenia przez spółkę cywilną podatkowej księgi przychodów i rozchodów wartość towarów handlowych będzie podlegała zaewidencjonowaniu w księdze jako element remanentu początkowego. Potwierdza to interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 4 lutego 2010 r., nr IPPB1/415-855/09-6/KS, w której czytamy, że: "(…) w sytuacji wniesienia aportem towarów handlowych (wykorzystywanych przez Wnioskodawcę w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej objętych remanentem likwidacyjnym) do spółki cywilnej, towary te należy ująć w remanencie początkowym w dacie rozpoczęcia działalności gospodarczej przez spółkę cywilną wpisując je do podatkowej księgi przychodów i rozchodów prowadzonej przez tę spółkę".

Natomiast w momencie sprzedaży tych towarów przez spółkę cywilną ich wartość będzie podlegała ujęciu w rachunku podatkowym jako koszty uzyskania przychodu. Stosownie bowiem do art. 22 ust. 8a pkt 2 updof, w przypadku odpłatnego zbycia przez spółkę niebędącą osobą prawną rzeczy i praw (innych niż środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne) będących przedmiotem wkładu do takiej spółki za koszt uzyskania przychodu uważa się wartość poniesionych wydatków na nabycie albo wytworzenie przedmiotu wkładu, niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów w jakiejkolwiek formie.

W tym przypadku warunek niezaliczenia przedmiotu wkładu do kosztów uzyskania przychodów w jakiejkolwiek formie będzie spełniony, bowiem wspólnik, który wniesie towary do spółki, nie zaliczy ich do kosztów podatkowych w likwidowanej działalności. W celu ustalenia dochodu z tej działalności ujmie je w remanencie końcowym.

Z kolei przyjmując do używania na potrzeby prowadzonej działalności lokal użytkowy wniesiony tytułem wkładu, wspólnicy spółki będą musieli wprowadzić go do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Wiąże się z tym obowiązek ustalenia wartości początkowej środka trwałego oraz zasad jego amortyzacji.

Dla prawidłowej realizacji tego obowiązku istotny jest fakt, że przedmiotowy lokal był uprzednio środkiem trwałym i podlegał amortyzacji w działalności gospodarczej prowadzonej przez wspólnika spółki cywilnej. W takim przypadku, w spółce wartość początkową tego lokalu należy wykazać w wysokości wartości początkowej, od której odpisów amortyzacyjnych dokonywał wspólnik (art. 22g ust. 1 pkt 4 lit. a updof).

Spółka będzie musiała również kontynuować amortyzację tego lokalu (art. 22h ust. 3d w związku z ust. 3 updof). Oznacza to, że od przedmiotowego lokalu odpisy amortyzacyjne powinny być dokonywane z uwzględnieniem dotychczasowej wielkości odpisów dokonanych przez podatnika oraz przy stosowaniu tych samych metod amortyzacji, które on stosował.

Przykład
Podatnik prowadził samodzielnie działalność gospodarczą, w której wykorzystywał lokal użytkowy o wartości początkowej 170.000 zł. Środek trwały został zamortyzowany w 40%.

W marcu 2011 r. podatnik zlikwidował działalność, a od sierpnia br. został wspólnikiem spółki cywilnej. Przystępując do spółki, podatnik wniósł tytułem wkładu lokal użytkowy, którego wartość rynkowa wynosiła 190.000 zł.

Spółka zobowiązana jest przyjąć wartość początkową lokalu w wysokości wynikającej z ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej przez podatnika (tj. w wysokości 170.000 zł). Musi również kontynuować metodę amortyzacji przyjętą przez podatnika w działalności prowadzonej indywidualnie.


Wydawnictwo Podatkowe GOFIN – wydawca czasopism, Gazety Podatkowej i serwisów internetowych dostarczających specjalistycznej wiedzy z zakresu podatków, rachunkowości, ubezpieczeń i prawa pracy.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: