eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Stawka VAT na "spóźniony" eksport towaru

Stawka VAT na "spóźniony" eksport towaru

2011-11-13 12:31

Przeczytaj także: Eksport towarów: zmiany w podatku VAT od kwietnia 2013 r.


Wyrokiem tym Sąd uznał skargę spółki za zasadną i uchylił zaskarżoną interpretację indywidualną. W uzasadnieniu wyroku sąd dokonał analizy przepisów ustawy o VAT oraz przepisów unijnych, co doprowadziło go do wniosku, że "zarówno ustawodawca wspólnotowy, jak i krajowy nie formułuje żadnego dodatkowego warunku, od którego spełnienia uzależniałby kwalifikację danej transakcji jako eksportu towarów. Takim warunkiem nie jest zatem przyjęta niejako w domyśle (bo nie wypowiedziana wyraźnie w treści interpretacji) przesłanka, że wywóz towarów powinien nastąpić bezpośrednio po jego dostawie. Co więcej, sama treść art. 41 ust. 9 ustawy o VAT wyraźnie wskazuje, że podatnik może posiadać dokument wywozu w terminie późniejszym. I dopiero wówczas podatnik ten może dokonać korekty podatku należnego w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym podatnik otrzymał ten dokument. Do momentu zaś braku takiego dokumentu transakcja taka jest traktowana jako transakcja krajowa".

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu przypomniał również "utrwalone orzecznictwo TSUE, zgodnie z którym pojęcia definiujące czynności podlegające opodatkowaniu w ramach wspólnego systemu VAT mają charakter obiektywny i znajdują zastosowanie niezależnie od celów i rezultatów danych czynności (zob. m.in. wyroki: z 12 stycznia 2006 r. w sprawach połączonych C-354/03, C-355/03 i C-484/03 Optigen i in., pkt 44; z 6 lipca 2006 r. w sprawach połączonych C-439/04 i C-440/04 Kittel i Recolta Recycling, pkt 41). Uznanie danej transakcji za eksport towarów musi być dokonywane na podstawie obiektywnych czynników, takich jak fizyczne przemieszczenie towarów pomiędzy terytorium kraju a terytorium państwa trzeciego".

W konsekwencji Sąd orzekł, że w omawianej sprawie "strona skarżąca dokonała dostawy towarów na rzecz kontrahenta rosyjskiego, jednakże wywóz przez nią towarów nastąpił w terminie późniejszym, co zostało udokumentowane dokumentem wywozu. Zatem z eksportem towarów mamy do czynienia w momencie spełnienia wszystkich wspomnianych wyżej przesłanek".

Komentarz eksperta
Przede wszystkim należy wskazać, że omawiany wyrok zapadł na gruncie przepisów ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym w 2007 r. Mimo to (w szczególności mimo zmian w przepisach art. 2 pkt 8, art. 7 oraz art. 41 ust. 9 ustawy o VAT) zachowuje on pełną aktualność na gruncie przepisów obecnie obowiązujących.

Wyrok ten, rzecz jasna, jest korzystny dla podatników - pozwala on na korygowanie podatku należnego w przypadku dostaw towarów wywożonych z opóźnieniem poza terytorium Wspólnoty, gdyż w jego świetle dostawy takie stanowią opodatkowany stawką 0% eksport towarów.

Stanowisko zajęte przez Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu nie jest jednak oczywiste, gdyż z art. 2 pkt 8 ustawy o VAT wynika, że przez eksport towarów rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności stanowiących dostawę towarów. Użycie zwrotu "w wykonaniu" sugeruje, że wywóz ten powinien nastąpić w bezpośrednim następstwie tych czynności.

W tej sytuacji spodziewać się należy, że komentowany wyrok zostanie przez Ministra Finansów zaskarżony skargą kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego. W konsekwencji do czasu wydania wyroku przez NSA podatnicy powinni z rezerwą traktować omawiany wyrok WSA we Wrocławiu.

Dodać także należy, że podobną konstrukcję do art. 2 pkt 8 ustawy o VAT ma art. 13 ust. 1 ustawy o VAT, tj. przepis definiujący wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (także z tego przepisu wynika, że wywóz towarów ma nastąpić w wykonaniu czynności stanowiących dostawę towarów).

W konsekwencji komentowany wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu ma odpowiednie zastosowanie w przypadku towarów wywożonych z opóźnieniem na terytorium innych państw członkowskich. W świetle stanowiska zajętego przez Sąd - jeżeli uznać je za prawidłowe - dostawy takie mogą być w drodze korekty opodatkowywane stawką 0% (oczywiście o ile spełnione są pozostałe warunki wystąpienia wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów i opodatkowania jej stawką 0%).

Podstawa prawna:
art. 2 pkt 8, art. 7, art. 13 ust. 1, art. 41 ust. 9 oraz art. 42 ustawy o VAT.


Jak ustrzec się błędu, skoro przepisy ustawy o VAT są niezwykle skomplikowane, a wyjaśnienia organów skarbowych często sprzeczne? Przeczytasz o tym w poradniku „Vademecum VAT”!

poprzednia  

1 2

oprac. : Tomasz Krywan / Vademecum VAT Vademecum VAT

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: