eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Eksport towarów: brak 3 SAD a stawka VAT

Eksport towarów: brak 3 SAD a stawka VAT

2009-02-16 07:48

W sytuacji, gdy dokument 3 SAD zaginie lub ulegnie zniszczeniu, może go zastąpić decyzja naczelnika urzędu celnego, z której będzie wynikać, iż określone towary opuściły obszar celny. Na podstawie tego dowodu oraz innych dokumentów potwierdzających wywóz towaru poza granice UE można zastosować stawkę VAT w wysokości 0 proc. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 22.01.2009 r. nr IPPP2/443-1613/08-2/BM.

Przeczytaj także: Eksport towarów dla polskiej firmy a stawka VAT

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

W zapytaniu wskazano, że spółka dokonuje wywozu towarów poza obszar UE. Z uwagi na brak części oryginałów dokumentów 3 SAD, w stosunku do tych transakcji została zastosowana 22 proc. stawka podatku. Przy wyjaśnianiu braku tych dokumentów stwierdzono, że one zaginęły lub uległy zniszczeniu. W związku z tym spółka zwróciła się do organu celnego z prośbą o potwierdzenie, że eksportowane przez nią towary zostały wywiezione poza granice UE, do wniosku dołączono kopie zgłoszeń celnych wywozowych, kserokopie faktur eksportowych oraz kopie zgłoszeń celnych w kraju trzecim. Naczelnik Urzędu Celnego w Pruszkowie na podstawie tych dokumentów stwierdził, że towary opuściły UE. Spółka dysponuje więc kompletem następujących dokumentów: kopia faktury sprzedaży, kserokopia dokumentu celnego SAD sporządzoną po dokonaniu odprawy przez wewnętrzny urząd celny, decyzja organu celnego potwierdzającą wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty Europejskiej. Zadano w związku z tym pytanie, czy na ich podstawie można zastosować stawkę podatku 0 proc. z tytułu sprzedaży eksportowej oraz czy upoważniają one Spółkę do dokonania korekty podatku należnego z tytułu eksportu, na podstawie art. 41 ust. 9 ustawy o podatku od towarów i usług? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zmianami) opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają:

1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,
2. eksport towarów,
3. import towarów,
4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,
5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.


Stosownie do art. 2 pkt 8 ustawy, przez eksport towarów rozumie się potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ust. 1 pkt 1-4, jeżeli wywóz jest dokonany przez:

1. dostawcę lub na jego rzecz, lub
2. nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju, lub na jego rzecz, z wyłączeniem towarów wywożonych przez samego nabywcę dla celów wyposażenia lub zaopatrzenia łodzi rekreacyjnych oraz prywatnych statków powietrznych lub innych prywatnych środków transportu, w tym środków transportu, o których mowa w art. 16 rozporządzenia Rady (WE) nr 1777/2005 z dnia 17 października 2005 r. ustanawiającego środki wykonawcze do dyrektywy 77/388/EWG w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 288 z 29.10.2005, str. 1) (…).

W myśl art. 41 ust. 4 ustawy, w eksporcie towarów, o którym mowa w art. 2 pkt 8 lit. a, stawka podatku wynosi 0%.

Stosownie do art. 41 ust. 6 ustawy, stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się w eksporcie towarów, pod warunkiem, że podatnik przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy otrzymał dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty.

Z przytoczonych przepisów wynika zatem uwarunkowanie zastosowania stawki 0% podatku przy eksporcie od potwierdzenia przez urząd celny określonego w przepisach celnych wywozu towaru poza terytorium Wspólnoty. Przy zastosowaniu stawki 0% istotne jest posiadanie dokumentu z takim potwierdzeniem. Należy jednak podkreślić, że przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie precyzują, w jakiej formie powinien być sporządzony dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty.

 

1 2

następna

oprac. : Ministerstwo Finansów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: