eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Sprzedaż nieruchomości: jakie źródło przychodu?

Sprzedaż nieruchomości: jakie źródło przychodu?

2011-11-17 04:58

Przeczytaj także: Sprzedaż prawa użytkowania wieczystego to nie przychód z firmy?


Z powyższego przepisu wynika zatem, iż grunt może zostać zaliczony do środków trwałych prowadzonej działalności gospodarczej, jednakże od jego wartości początkowej nie dokonuje się odpisów amortyzacyjnych i tym samym nie zalicza się ich do kosztów uzyskania przychodów. Tak więc, wydatki na nabycie gruntów są kosztem uzyskania przychodów w przypadku ich odpłatnego zbycia.

W przypadku sprzedaży nieruchomości mieszkalnej i gruntu związanego z tą nieruchomością mieszkalną, zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588 ze zmianami), do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw, określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006 r., stosuje się zasady określone w ww. ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

Stosownie do art. 19 ust. 1 ww. ustawy, przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej. Przepis art. 14 ust. 1 zdanie drugie stosuje się odpowiednio.

Zgodnie z art. 28 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r., przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) nie łączy się z przychodami (dochodami) z innych źródeł.

W myśl art. 28 ust. 2 ww. ustawy podatek od przychodu, o którym mowa w ust. 1, ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu pomniejszonego o koszty odpłatnego zbycia (zgodnie z art. 19 ust. 1 ww. ustawy). Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika. W tym samym terminie należy złożyć deklarację PIT-23.

Stosownie do ust. 2a ww. artykułu, zasada, o której mowa w ust. 2 zdanie drugie, nie ma zastosowania do podatników dokonujących sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), którzy w terminie 14 dni od dnia dokonania tej sprzedaży złożą oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży przeznaczą na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub lit. e).

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że w czerwcu 2006 r. Wnioskodawca wraz z małżonką kupił od osoby fizycznej budynek mieszkalny wraz z budynkiem niemieszkalnym oraz gruntem i wprowadził je do ewidencji środków trwałych prowadzonej przez siebie pozarolniczej działalności gospodarczej. Wnioskodawca planuje tę nieruchomość sprzedać w 2011 r.

Mając na uwadze przedstawione zdarzenie przyszłe oraz powołane przepisy prawne, stwierdzić należy, iż w przypadku:
1. sprzedaży wykorzystywanych w działalności gospodarczej:
• nieruchomości niemieszkalnej - kosztem uzyskania przychodu będzie niezamortyzowana wartość początkowa tej nieruchomości, a w konsekwencji dochód z tej sprzedaży stanowić będzie różnica między przychodem z odpłatnego zbycia a jej wartością początkową, powiększoną o sumę dokonanych odpisów amortyzacyjnych,
• gruntu - dochodem (stratą) będzie różnica pomiędzy przychodem uzyskanym z jego zbycia a jego wartością początkową, natomiast uzyskany w ten sposób dochód, winien być opodatkowany na zasadach właściwych dla prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej.
2. sprzedaży nieruchomości mieszkalnej wraz z gruntem związanym z tym budynkiem - przychód ze zbycia ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10%, uzyskanego przychodu, pomniejszonego o koszty odpłatnego zbycia, chyba że Wnioskodawca przychody z tej sprzedaży przeznaczy na cele mieszkaniowe określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub lit. e) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: