eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Rozliczanie w VAT importu usług transportowych

Rozliczanie w VAT importu usług transportowych

2011-12-14 13:33

Ze względu na miejsce świadczenia usług transportu towarów, określone w art. 28b ustawy o VAT, obowiązek podatkowy powstaje dla nich nie tylko w sytuacji, gdy to firma je świadczy, ale również wówczas, gdy je nabywa od zagranicznego usługodawcy. Miejscem ich opodatkowania jest wówczas terytorium kraju nabywcy, czyli Polska. Powstanie zatem u niej obowiązek opodatkowania całej wartości usługi z tytułu jej importu.

Przeczytaj także: Podatek VAT: stałe miejsce prowadzenia działalności

Obowiązek podatkowy
Pamiętaj, że w przypadku usług transportowych, do których ma zastosowanie art. 28b ustawy o VAT (czyli świadczonych na rzecz podatników) stanowiących import usługi u nabywcy, obowiązek podatkowy określa art. 19 ust. 11 i ust. 19a ustawy o VAT. Powstaje on na takich samych zasadach jak przy świadczeniu usług transportowych, tj. z chwilą wykonania usługi, lub z chwilą dokonania zapłaty, jeśli zostanie ona uiszczona przed wykonaniem usługi, z tym że:
  • W sytuacji, gdy w związku z jej świadczeniem, ustalone zostaną następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń - obowiązek podatkowy powstanie z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te rozliczenia lub płatności, aż do momentu zakończenia świadczenia tych usług, natomiast
  • W sytuacji świadczenia usługi w sposób ciągły przez okres dłuższy niż rok, gdy w danym roku nie upłynie termin rozliczenia lub płatności - obowiązek podatkowy powstanie z upływem każdego roku podatkowego, aż do momentu zakończenia świadczenia tych usług (dla celów VAT rok podatkowy jest tożsamy z rokiem kalendarzowym).

Faktura wewnętrzna
Opodatkowanie importu usługi transportowej dokumentujesz fakturą wewnętrzną (art. 106 ust. 7 ustawy o VAT). W rezultacie jest ona, dokumentowana dwoma dokumentami: fakturą wystawioną przez zagranicznego usługodawcę oraz wystawioną przez Ciebie fakturą wewnętrzną. Masz prawo do wystawienia jednej faktury wewnętrznej za dany okres rozliczeniowy (miesiąc lub kwartał), dokumentującej dokonane w tym okresie omawiane czynności. Przy jej wystawieniu stosujesz te same zasady, co przy wystawianiu zwykłej faktury VAT dokumentującej sprzedaż (§ 24 rozporządzenia w sprawie faktur), za wyjątkiem tego, że nie musisz podawać w nich numeru NIP kontrahenta i wystawiasz je w jednym egzemplarzu.

Fakturę wewnętrzną zobowiązany jesteś wystawić niezależnie od tego, czy zagraniczny kontrahent wystawi terminowo fakturę dokumentującą usługę, czy nie i czy w ogóle wystawił taki dokument. Przepisy nie określają terminu jej wystawienia. Data jej wystawienia nie ma wpływu na moment powstania obowiązku podatkowego. Możesz ją zatem wystawić ostatniego dnia danego miesiąca, w którym powstał od usługi obowiązek podatkowy. Jeżeli wystawisz ją nawet w dacie następnego miesiąca to i tak powinieneś zawsze rozliczyć VAT w deklaracji za miesiąc, w którym powstał od importu usługi obowiązek podatkowy.

Fakt, że fakturę wewnętrzną wystawisz z uchybieniem terminu, nie powinien wywierać jakichkolwiek negatywnych skutków podatkowych. Istotne jest natomiast, abyś zaewidencjonował ją w rejestrze zakupu właściwego miesiąca i ujął we właściwym okresie rozliczeniowym w deklaracji VAT. Te same zasady musisz stosować do usług transportowych świadczonych w sposób ciągły, gdy są one rozliczane za ustalone okresy. Obowiązek podatkowy z tego tytułu powstanie każdorazowo w ostatnim dniu tego okresu.

Faktura wewnętrzna służy Ci z jednej strony do zaewidencjonowania i zadeklarowania podatku należnego, a z drugiej - do odliczenia tego samego podatku (jako podatku naliczonego) w sytuacji, gdy jej nabycie związane jest z działalnością opodatkowaną. Prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje Ci w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym w stosunku do importowanej usługi (art. 86 ust. 10 pkt 2 ustawy o VAT). Przepisy nie określają wzoru faktury wewnętrznej. Masz zatem dużą dowolność w jej konstruowaniu, przy czym powinieneś zachować w niej minimum wymaganych przywołaną regulacją danych.

Pamiętaj, że import usługi WTT nie korzysta z preferencyjnej stawki opodatkowania VAT. Musisz zatem całą wartość usługi opodatkować stawką podstawową. Deklarujesz je następnie w pozycjach 37 i 38 deklaracji VAT oraz w pozycjach 39 i 40 a także w pozycjach 51 i 52 po stronie podatku naliczonego, jeśli importowana usługa związana jest z działalnością opodatkowaną. Do opodatkowania importu usługi transportu międzynarodowego, stosujesz natomiast 0% stawkę VAT. Wartość usługi wykazujesz wówczas odpowiednio w pozycji 37 deklaracji VAT, w którym została ona wykonana, a w pozycji 38 wpisujesz 0 zł.


Jak ustrzec się błędu, skoro przepisy ustawy o VAT są niezwykle skomplikowane, a wyjaśnienia organów skarbowych często sprzeczne? Przeczytasz o tym w poradniku „Vademecum VAT”!

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: