eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Usługi hotelowe i taksówkowe a import usług

Usługi hotelowe i taksówkowe a import usług

2011-09-26 12:07

W przypadku usług świadczonych pomiędzy podatnikami z różnych krajów, obowiązek rozliczenia podatku VAT spoczywa głównie na tym, który jest usługobiorcą tychże usług. Od tej reguły występują jednak pewne wyjątki. Część z nich dotyczy m.in. usług hotelowych, restauracyjnych czy przewozów pasażerskich.

Przeczytaj także: Usługi hotelowe i gastronomiczne: rozliczenie VAT

Podstawowe zasady miejsca świadczenia (opodatkowania) podatkiem VAT usług pomiędzy podatnikami zostały uregulowane w art. 28b ustawy o VAT. W uproszczeniu mówiąc przepis ten wskazuje, że obowiązek rozliczenia podatku VAT z tego tytułu ciąży na nabywcy tychże usług w kraju, w którym posiada on siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, a niekiedy stałe miejsce zamieszkania bądź też miejsce zwykłego pobytu.

Jeżeli zatem przykładowo kontrahent z Niemiec czy Francji będący podatnikiem świadczy usługi na rzecz polskiego podatnika, co do zasady bez względu na to, gdzie usługi te są świadczone, obowiązanym do rozliczenia podatku VAT z tytułu tych usług będzie polski podatnik. Z tego tytułu winien on wykazać import usług oraz wykazać VAT należny, a także naliczony, jeżeli będzie przysługiwało temu podatnikowi prawo do odliczenia tego podatku.

Jak już jednak wskazano we wstępie, od reguły tej ustawodawca przewidział szereg wyjątków.
Jeden z nich dotyczy usług zakwaterowania w hotelach. Art. 28e ustawy o VAT mówi bowiem wprost, że usługi tego typu zaliczają się do usług związanych z nieruchomościami i podlegają opodatkowaniu tam, gdzie dana nieruchomość faktycznie się znajduje.

Co za tym idzie, jeżeli przykładowo polski podatnik korzystał z noclegu w hotelu położonym na terytorium Francji, z którego otrzymał za tę usługę fakturę, nie wykaże od niej importu usług w Polsce, jako że usługa ta będzie podlegała opodatkowaniu we Francji. Wystawiona przez hotel faktura winna tutaj zawierać francuski podatek od wartości dodanej.

Ustawodawca odrębnie uregulował także miejsce świadczenia da usług restauracyjnych czy cateringowych. Zgodnie z art. 28i ust. 1 ustawy o VAT usługi te są opodatkowane w miejscu, w którym (co do zasady) faktycznie są wykonywane. Tym samym polski podatnik, który zjadł obiad w restauracji znajdującej się na terytorium Niemiec, także i od tej usługi nie wykaże importu usług w Polsce, jako że winna ona być opodatkowana w Niemczech (gdyż tam faktycznie była świadczona).
Pewien wyjątek od tej reguły stanowią usługi restauracyjne i cateringowe wykonywane na pokładach statków, statków powietrznych lub pociągów podczas części transportu pasażerów wykonanej na terytorium UE. W takim przypadku bowiem usługi te podlegają opodatkowaniu w kraju, w którym miało miejsce rozpoczęcie transportu pasażerów.

Kolejnym wyjątkiem od zasady ogólnej są także usługi taksówkowe. Te są bowiem zaliczane do usług transportu pasażerów. Miejsce ich świadczenia zostało określone w art. 28f ust. 1 ustawy o VAT, który mówi, że jest nim miejsce, gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości.

Tym samym jeżeli polski podatnik skorzysta z taksówki we Francji, z tego tytułu także nie wykaże importu usług, jako że usługa ta winna być opodatkowana we Francji.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: