eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Stawki podatku VAT obowiązujące w 2012 r.

Stawki podatku VAT obowiązujące w 2012 r.

2012-02-22 13:14

Przeczytaj także: Wyższa stawka VAT na odzież dziecięcą


4. Towary i usługi opodatkowane stawką 8%
Na podstawie art. 41 ust. 2 oraz art. 146a pkt 2 ustawy o VAT, stawkę 8% stosuje się do towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 z zastrzeżeniem art. 41 ust. 12 i art. 114 ust. 1.

Przepis art. 41 ust. 12 dotyczy stosowania 8% stawki VAT w przypadku dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Natomiast art. 114 ust. 1 określa zasadę opodatkowania usług taksówek osobowych w formie ryczałtu, który wynosi 4%.

Ponadto na mocy art. 120 ust. 2 i 3 stawkę 8% stosuje się do importu dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich, antyków oraz do dostawy dzieł sztuki dokonywanej przez podmioty określone w tym przepisie oraz do wewnątrzwspólnotowego nabycia dzieł sztuki.

Rozdział 4 rozporządzenia w sprawie VAT, tj. § 7 oraz załącznik nr 1 do tego rozporządzenia zawiera listę towarów i usług, do których stosuje się stawkę 8%.

W załączniku wymieniono m.in. trzmiele, entomofagi - wyłącznie stawonogi i nicienie oraz określone artykuły sanitarne, w przypadku gdy są one przedmiotem dostawy, wewnątrzwspólnotowego nabycia oraz importu oraz usługi m.in. związane z wyżywieniem (z wyłączeniem niektórych towarów spożywczych), usługi naprawy obuwia, odzieży, rowerów oraz usługi fryzjerskie.

Warto nadmienić, iż zgodnie z § 7 ust. 1 pkt 2 i 3 rozporządzenia w sprawie VAT obniżona do 8% stawka podatku ma zastosowanie do robót konserwacyjnych dotyczących budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, a także:
  • obiektów budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy o VAT, lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych,
  • lokali mieszkalnych w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12,
w zakresie, w jakim wymienione obiekty nie stanowią obiektów objętych społecznym programem mieszkaniowym.

5. Stawki VAT w pytaniach Czytelników

Zamierzam rozpocząć działalność gospodarczą w zakresie nauczania języka francuskiego. Usługi te świadczyć będę na rzecz prywatnej szkoły językowej. Czy wymienione usługi korzystają ze zwolnienia z VAT?

Usługi nauczania języków obcych oraz dostawa towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, inne niż wymienione w art. 43 ust. 1 pkt 26, 27 i 29 ustawy o VAT są zwolnione z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 28 tej ustawy. Nie jest w tym przypadku istotne, czy usługi tego rodzaju świadczone są przez jednostki oświaty, inne jednostki niż objęte systemem oświaty, czy też przez nauczycieli.

Z pytania wynika, iż Czytelnik zamierza rozpocząć działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług w zakresie nauki języka obcego. W tej sytuacji uznać należy, iż będzie on spełniał warunki do zastosowania zwolnienia do świadczonych przez siebie usług na podstawie powołanego powyżej przepisu ustawy o VAT.


Dokonujemy dostawy wody beczkowozami. Jaka stawka VAT obowiązuje w tym przypadku?
Pod poz. 70 załącznika nr 3 do ustawy o VAT wymieniona została "Woda w postaci naturalnej" o symbolu PKWiU 36.00.1. Uznać należy, iż dostawa wody beczkowozami traktowana jest jak dostawa towaru, w związku z czym opodatkowana jest ona według stawki 8%.

Podobnie opodatkowana jest dostawa wody za pomocą wodociągów, z tym że w tym przypadku opodatkowany jest nie sam towar, lecz usługi sklasyfikowane w PKWiU pod symbolem 36.00.20.0 "Usługi związane z uzdatnianiem i dostarczaniem wody za pośrednictwem sieci wodociągowych" oraz PKWiU 36.00.30.0 "Usługi związane z handlem wodą dostarczaną za pośrednictwem sieci wodociągowych" (poz. 140 i 141 załącznika nr 3 do ustawy o VAT).


Prowadzę prywatny gabinet dentystyczny. Świadczone przeze mnie usługi są zwolnione z VAT. Zamierzam również wykonywać usługi w zakresie wybielania zębów. Czy one także będą korzystać ze zwolnienia z VAT?
Zwolnione z podatku VAT są usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, świadczone w ramach wykonywania zawodów lekarza i lekarza dentysty. Stanowi o tym art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. a) ustawy o VAT. Jest to więc zwolnienie podmiotowo-przedmiotowe, które uzależnione jest nie tylko od tego, kto świadczy usługę, ale również od rodzaju usługi i jej celu. Zatem należy uznać, iż wszelkie działania lecznicze i profilaktyczne są zwolnione z opodatkowania VAT. Kwestią wątpliwą jest, czy usługa wybielania zębów spełnia te kryteria.

W interpretacji indywidualnej z dnia 4 października 2011 r., nr ILPP2/443-1140/11-5/SJ Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu wskazał, że celem wykonywanych usług wybielania zębów jest przywrócenie wcześniejszej barwy uzębienia, co wskazuje na charakter kosmetyczny tych usług, tym samym nie jest spełniony podstawowy warunek umożliwiający zastosowanie zwolnienia od podatku, tj. profilaktyka, zachowanie, ratowanie, przywracanie i poprawa zdrowia. Zatem usługi te podlegają opodatkowaniu stawką podstawową podatku VAT, tj. 23%.


Podpisałem z gminą umowę na usługi usuwania śniegu i lodu. Jaka stawka VAT obowiązuje na ww. usługi?
W załączniku nr 3 do ustawy o VAT jako opodatkowane według stawki obniżonej pod poz. 174 wymienione zostały "Usługi zamiatania śmieci i usuwania śniegu" o symbolu PKWiU 81.29.12.0. Zatem uznać należy, iż świadczone przez podatnika usługi podlegają opodatkowaniu według stawki 8%.


Prowadzę sklep z odzieżą dziecięcą. Jaką stawkę VAT powinnam stosować od 1 stycznia 2012 r. na sprzedaż odzieży niemowlęcej oraz butów dziecięcych?
W stanie prawnym obowiązującym do końca 2011 r. odzież i dodatki odzieżowe dla niemowląt wymienione były w załączniku nr 3 do ustawy o VAT pod poz. 76 (bez względu na symbol PKWiU). Natomiast obuwie dziecięce (bez względu na symbol PKWiU) ujęte były pod poz. 77 tego załącznika. Tym samym podlegały opodatkowaniu stawką w wysokości 8%.

Jednak prawo do preferencyjnej stawki VAT zostało zakwestionowane przez Trybunał Sprawiedliwości UE w wyroku z dnia 28 października 2010 r., sygn. akt C-49/09 ze względu na to, że stawka taka jest niezgodna z prawem unijnym i wykracza poza zakres dopuszczalnych odstępstw.

W związku z tym, na podstawie ustawy z dnia 18 marca 2011 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - Prawo o miarach (Dz. U. nr 64, poz. 332), z dniem 1 stycznia 2012 r. w załączniku nr 3 zostały uchylone zarówno poz. 76, jak i poz. 77. Oznacza to, że od 1 stycznia 2012 r. dostawa odzieży i dodatków odzieżowych dla niemowląt oraz obuwia dziecięcego podlega opodatkowaniu według stawki podstawowej 23%.


Wydawnictwo Podatkowe GOFIN – wydawca czasopism, Gazety Podatkowej i serwisów internetowych dostarczających specjalistycznej wiedzy z zakresu podatków, rachunkowości, ubezpieczeń i prawa pracy.

poprzednia  

1 2

oprac. : Poradnik VAT Poradnik VAT

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: