eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Kiedy zwolnienie z akcyzy na węgiel do ogrzewania?

Kiedy zwolnienie z akcyzy na węgiel do ogrzewania?

2012-02-24 09:37

Przeczytaj także: Akcyza na węgiel do produkcji wapna?


Interpretacja językowa ww. przepisów wskazuje, iż wyroby węglowe muszą być zużywane przez gospodarstwa domowe (podmioty zużywające).

Zgodnie z art. 1 § 1 ustawy Prawo spółdzielcze z dnia 16 września 1982 r. (t.j. Dz. U. z 2003 r. Nr 188, poz. 1848 ze zm.), spółdzielnia jest dobrowolnym zrzeszeniem nieograniczonej liczby osób, o zmiennym składzie osobowym i zmiennym funduszu udziałowym, które w interesie swoich członków prowadzi wspólną działalność gospodarczą.

Mając zatem na uwadze powyższe stwierdzić należy, iż Spółdzielnia - dobrowolne zrzeszenie nieograniczonej liczby osób - zużywać będzie wytworzone ciepło albo w gospodarstwach domowych (X mieszkań lokatorskich pracowników) albo na działalność gospodarczą - biura Spółdzielni.

Przy czym przepis art. 31a ust. 2 pkt 3 ustawy, umożliwia zwolnienie od podatku węgla zużywanego jedynie w gospodarstwach domowych natomiast zużycie wyrobów węglowych przez podmioty gospodarcze (w tym przypadku wyroby węglowe zużywane są do ogrzania biur Spółdzielni - wykorzystywane do prowadzonej działalności gospodarczej) jest przedmiotem odrębnego zwolnienia uregulowanego w art. 31a ust. 2 pkt 9 ustawy. Zgodnie z nim zwalnia się od akcyzy wyroby węglowe zużywane przez podmioty gospodarcze, w których wprowadzone zostały w życie systemy prowadzące do osiągania celów dotyczących ochrony środowiska lub do podwyższenia efektywności energetycznej.

Odnosząc się natomiast do pytania Spółdzielni: „co musi ona okazać przy zakupie opału w roku 2012, aby udokumentować zwolnienie z akcyzy” wskazać należy, przepisy dotyczące akcyzy nie obligują podmiotu zużywającego do „okazania” określonych dokumentów w celu zwolnienia wyrobów węglowych od podatku.

Wyjaśnić przy tym należy, iż warunki zwolnienia wyrobów węglowych od akcyzy wskazane zostały w kolejnych przepisach art. 31a, tj. w ustępach 4 do 7. Natomiast w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 30 sierpnia 2010 r. w sprawie dokumentu dostawy, ewidencji wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, warunków i sposobu ich zwrotu oraz środków skażających alkohol etylowy (Dz. U. Nr 160, poz. 1075 ze zm.) uregulowano m.in. kwestie związane z dokumentem dostawy.

Z przepisu § 2 ust. 1 lit. a tego rozporządzenia wynika, iż dokument dostawy jest wystawiany przez pośredniczący podmiot węglowy - w przypadku przemieszczania sprzedanych przez niego wyrobów węglowych do pośredniczącego podmiotu węglowego lub podmiotu korzystającego ze zwolnienia, o którym mowa w art. 31a ust. 2 ustawy.

Wzór dokumentu dostawy dla wyrobów węglowych określa załącznik nr 1a do rozporządzenia (§ 2 ust. 11 ww. rozporządzenia) i zawiera m.in. takie dane jak:
• Podmiot odbierający/zwracający wyroby węglowe (pole 9),
• Adres siedziby/miejsca zamieszkania ww. podmiotu. Adres siedziby/miejsca zamieszkania ww. podmiotu (pole 10),
• Adres miejsca odbioru wyrobów węglowych (pole 11),
które Spółdzielnia jest zobowiązana podać pośredniczącemu podmiotowi węglowemu wypełniającemu ww. dokument dostawy.

Biorąc pod uwagę opis zawarty we wniosku oraz treść powołanych przepisów należy stwierdzić, że Wnioskodawca może skorzystać ze zwolnienia wyrobów węglowych zużywanych do ogrzania mieszkań pracowników natomiast wyroby węglowe zużywane do ogrzania biur Spółdzielni powinien nabyć od pośredniczącego podmiotu węglowego z zapłaconą akcyzą.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: