eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Błąd w deklaracji podatkowej? Złóż korektę

Błąd w deklaracji podatkowej? Złóż korektę

2012-03-01 12:39

Znalazłeś błędy w złożonej deklaracji? Nie panikuj i złóż korektę. W tym celu wypełnij ponownie formularz i dołącz wyjaśnienia. W przypadku, gdy zobowiązanie podatkowe okaże się wyższe niż początkowo, trzeba będzie zapłacić odsetki, ale będą one niższe niż w sytuacji, gdy błąd odkryje fiskus. Do tego nie poniesiesz odpowiedzialności karnej skarbowej.

Przeczytaj także: Korekta deklaracji podatkowej z urzędu

Korektę deklaracji złożyć mogą nie tylko podatnicy ale także inne podmioty, które składają takie dokumenty do organów podatkowych. Wskazać tu należy płatników i inkasentów.
Płatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, która musi obliczyć i pobrać od podatnika podatek i wpłacić go fiskusowi.
Inkasent natomiast pobiera i wpłaca podatek do organu podatkowego ale już go nie oblicza. Może nim być osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej.

Deklaracja czyli co?
Skorygować można deklarację. Pojęcie to zdefiniowane jest dość szeroko i nie ogranicza się tylko do typowych deklaracji. Znajdują się tu także zeznania np. PIT-37, PIT-36, wykazy oraz informacje np. PIT-11, które składają podatnicy, płatnicy lub inkasenci.

Złóż korektę i wyjaśnienia
W celu dokonania korekty trzeba wypełnić ponownie formularz deklaracji oraz dołączyć pisemne wyjaśnienia. Trzeba pamiętać by zaznaczyć pole wskazujące, że formularz jest składany w celu dokonania korekty. W wyjaśnieniach wskazuje się przyczyny, dla których uprzednio złożona deklaracja podatkowa, wymaga poprawek. Mogą to być np. błędy rachunkowe, przeoczenie faktury, otrzymanie potwierdzonej faktury korygującej, otrzymanie faktur dotyczących obrotu towarami w Unii Europejskiej albo nieprawidłowości stwierdzone w czasie czynności sprawdzających lub kontroli, z którymi podatnik się zgadza (w innym przypadku zamiast korekty złoży zastrzeżenia do protokołu kontroli). W przypadku, gdy korekta dokonywana jest za pośrednictwem Internetu, uzasadnienie to powinno zostać zawarte na załączniku ORD-ZU.

Uwaga! Możliwość sporządzenia korekty deklaracji za pośrednictwem Internetu dotyczy tylko tych dokumentów, w stosunku do których możliwe było złożenie deklaracji w wersji elektronicznej.

Niższe odsetki podatkowe i bez kary
Poprawianie błędu w deklaracji może mieć trzy konsekwencje: zwiększenie podatku do zapłaty, zmniejszenie podatku, bądź zwiększenie nadpłaty. W pierwszym przypadku, gdy termin na uregulowanie już minął, trzeba zapłacić odsetki za zwłokę. Jednak przepisy zawierają złagodzenie tej „sankcji” niejako zachęcając by błąd naprawić. W przypadku złożenia korekty deklaracji podatkowej wraz z wyjaśnieniem przyczyn dokonania poprawki oraz zapłacenia całości zaległości podatkowej w ciągu 7 dni od dnia złożenia korekty, podatnik ma prawo do zastosowania obniżonej stawki odsetek w wysokości 75% odsetek za zwłokę. Niestety te korzystne rozwiązania nie będą mogły być zastosowane w sytuacji, gdy dokonanie korekty nastąpi po doręczeniu zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej, a także w wyniku czynności sprawdzających.

Odsetki podatkowe liczy się od dnia następnego po terminie wpłaty do daty spłacenia należności. Obecnie wynoszą one 14 %. Obniżone to 10,50 %.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: