eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Leasing operacyjny: faktura a odliczenie VAT

Leasing operacyjny: faktura a odliczenie VAT

2012-03-01 12:36

Ustawodawca ściśle określa, kiedy podatek naliczony wynikający z faktur zakupu może zostać odliczony. Co od zasady jest to okres, w którym podatnik otrzymał fakturę, lub jeden z dwóch kolejnych okresów rozliczeniowych. Pewien problem powstaje w przypadku faktur dokumentujących raty leasingowe. Zdarza się bowiem, że na fakturach takich widnieje data sprzedaży jako inny okres, aniżeli data ich wystawienia i otrzymania.

Przeczytaj także: Oszustwa podatkowe nie pozbawiają prawa do korygowania VAT

Rozpatrzmy następującą sytuację: Podatnik otrzymał fakturę VAT dokumentującą ratę leasingu operacyjnego maszyny. Faktura została wystawiona 23 lutego 2012 r., zaś do firmy wpłynęła 27 lutego 2012 r. Leasingodawca wpisał jednak na niej datę sprzedaży: marzec 2012 r. Kiedy w takim przypadku podatnik ma prawo do odliczenia podatku VAT z niej wynikającego przy założeniu, że rozlicza się za okresy miesięczne?

Podstawowy termin odliczenia podatku VAT został wskazany w art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym prawo to powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę. Jeżeli jednak podatnik w tym okresie takiego odliczenia nie dokona, prawo to przysługuje mu jeszcze przez dwa następne okresy rozliczeniowe. O tym z kolei mówi art. 86 ust. 11 ustawy o VAT.

W art. 86 ust. 12 ustawy o podatku od towarów i usług ustawodawca wskazał natomiast, że jeżeli podatnik otrzyma fakturę przed nabyciem prawa do rozporządzania towarem jak właściciel albo przed wykonaniem usługi, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje z chwilą nabycia prawa do rozporządzania towarem lub z chwilą wykonania usługi.

Z kolei art. 86 ust. 12a mówi, że zasada wyrażona w ust. 12 nie ma zastosowania m.in. do przypadków, gdy faktura dokumentuje czynności, od których obowiązek podatkowy powstał zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 1, 2, 4, 7, 9-11, gdzie pkt 4 reguluje właśnie moment powstania obowiązku podatkowego dla umowy leasingu. Co za tym idzie, w przypadku faktury za leasing reguła wskazana w art. 86 ust. 12 nie ma zastosowania.

Tym samym w rozpatrywanym przypadku decydujące znaczenie ma to, kiedy faktycznie nasz podatnik otrzymał fakturę VAT dokumentującą ratę leasingową. Było to w miesiącu lutym 2012 r., a co za tym idzie – jest to jednocześnie pierwszy z możliwych okresów rozliczeniowych, w którym podatnik ma prawo do odliczenia wynikającego z tej faktury podatku naliczonego. Może przy tym odliczenia tego dokonać także w miesiącu marcu lub kwietniu. Nie ma tutaj natomiast znaczenia to, że wskazany na fakturze miesiąc sprzedaży różni się od daty wystawienia faktury.

Gdyby z jakichś względów w wyżej wskazanych terminach podatnik nie dokonał odliczenia, może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym prawo to wystąpiło, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego.

Oczywiście przy odliczeniu podatku nie należy zapominać o podstawowej regule wynikającej z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, która to mówi, że podatek od dokonanych zakupów podlega odliczeniu jedynie wówczas, gdy służą one wykonywaniu czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: