eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Akcyza na węgiel: uproszczony dokument dostawy

Akcyza na węgiel: uproszczony dokument dostawy

2012-01-16 12:12

Przeczytaj także: WDT węgla zwolnione z akcyzy gdy dowód dostawy?


Przykład:
Pośredniczący podmiot węglowy A sprzedaje na rzecz zakładu energochłonnego wyroby węglowe znajdujące się w magazynie pośredniczącego podmiotu węglowego B. Jeżeli przemieszczenie sprzedawanych przez pośredniczący podmiot węglowy A wyrobów węglowych odbywa się od pośredniczącego podmiotu węglowego B do zakładu energochłonnego, to również po wejściu w życie projektu z dnia 7 lutego 2012 r. pośredniczący podmiot węglowy A będzie obowiązany do wystawienia dokumentu dostawy w czterech egzemplarzach.


Dokument dostawy w przypadku odbioru wyrobów węglowych bezpośrednio przez nabywcę
Projekt rozporządzenia przewiduje dodatkowe uproszczenia w przypadku, gdy odbiór wyrobów węglowych dokonywany jest bezpośrednio przez nabywcę korzystającego ze zwolnienia od akcyzy na podstawie art. 31 a ust. 2 ustawy (czyli do podmiotów zużywających wyroby węglowe, w tym m.in. do gospodarstw domowych, organów administracji publicznej, podmiotów zajmujących się produkcją energii elektrycznej, zakładów energochłonnych).

Otóż, możliwe będzie w takim wypadku ujęcie dokumentu dostawy bezpośrednio na fakturze pod warunkiem, że faktura zawiera w szczególności nazwę, kod CN, ilość wyrobów węglowych, ich przeznaczenie uprawniające do skorzystania ze zwolnienia od akcyzy, podpis podmiotu sprzedającego wyroby węglowe lub osoby reprezentującej ten podmiot oraz podpis podmiotu odbierającego lub osoby reprezentującej ten podmiot, a ilość sprzedanych jednorazowo wyrobów węglowych nie przekracza 10.000 kg.

Faktura spełniająca funkcję dokumentu dostawy winna zostać wystawiona w dwóch egzemplarzach z których:
  • jeden przeznaczony jest do podmiotu korzystającego ze zwolnienia nabywającego wyroby węglowe,
  • drugi, na którym podmiot korzystający ze zwolnienia nabywający wyroby węglowe potwierdza ich odbiór, jest przeznaczony dla pośredniczącego podmiotu węglowego, który wystawił fakturę.

Przykład:
Do składu węglowego prowadzonego przez pośredniczący podmiot węglowy X osobiście przyjeżdża Jan Kowalski, która zamierza nabyć 6.000 kg węgla o kodzie CN 2701 na potrzeby ogrzewania gospodarstwa domowego. W obecnym stanie prawnym do zastosowania zwolnienia od akcyzy konieczne jest wystawienie w tym wypadku dokumentu dostawy w czterech egzemplarzach. Po wejściu w życie planowanych zmian wystarczające będzie wystawienie faktury w dwóch egzemplarzach na której wskazanie zostanie, w szczególności iż sprzedaż węgla o kodzie CN 2701 dokonywana jest na rzecz Jana Kowalskiego w ilości 6.000 kg, faktura zostanie wystawiona w dwóch egzemplarzach z których jeden zostanie przekazany Janowi Kowalskiemu, a na drugim Jan Kowalski złoży podpis potwierdzający odbiór wyrobów węglowych i zostanie on zachowana przez pośredniczący podmiot węglowego, który wystawił fakturę.


Uproszczony dokument dostawy
Poza opisanymi wyżej ułatwieniami projekt rozporządzenia z dnia 7 lutego 2012 r. przewiduje także możliwość wystawiania uproszczonego dokumentu dostawy, który zawierać będzie znacznie mniejszą ilość danych niż zwykły dokument dostawy. Załącznik do projektu rozporządzenia z dnia 7 lutego 2012 r. zawiera wzór uproszczonego dokumentu dostawy.

Uproszczony dokument dostawy będzie mógł być wystawiony w przypadku sprzedaży wyrobów węglowych na terytorium kraju przez pośredniczący podmiot węglowy podmiotowi korzystającemu ze zwolnienia o którym mowa w art. 31 a ust. 2 ustawy, jeżeli odbiór tych wyrobów przez ich nabywcę następuje bezpośrednio od pośredniczącego podmiotu węglowego sprzedającego te wyroby.

Możliwość wystawienia uproszczonego dokumentu dostawy dotyczyć będzie sprzedaży wyrobów węglowych, która jednorazowo nie przekracza 100 kg – w takim wypadku nie jest konieczne dołączenie do tego dokumentu faktury. Uproszczony dokument dostawy może być także wystawiony w przypadku, gdy ilość sprzedanych jednorazowo wyrobów węglowych przekracza 100 kg i nie przekracza 10.000 o ile wystawiona faktura VAT potwierdzająca sprzedaż wyrobów węglowych została dołączona do tego dokumentu.

Zatem obowiązek dołączenia faktury do uproszczonego dokumentu dostawy dotyczy sytuacji, gdy jednorazowa sprzedaż wyrobów węglowych dokonywana jest w ilości przekraczającej 100 kg, lecz nieprzekraczającej 10.000 kg. W takim wypadku jednak dołączona do uproszczonego dokumentu dostawy faktura nie musi spełniać żadnych specjalnych wymogów na gruncie regulacji akcyzowych, konieczne jest jedynie aby została wystawiona zgodnie z przepisami podatku VAT.

Uproszczony dokument dostawy winien zostać wystawiony w dwóch egzemplarzach z których:
  • jeden przeznaczony jest do podmiotu korzystającego ze zwolnienia nabywającego wyroby węglowe,
  • drugi, na którym podmiot korzystający ze zwolnienia nabywający wyroby węglowe potwierdza ich odbiór, jest przeznaczony dla pośredniczącego podmiotu węglowego, który wystawił uproszczony dokument dostawy.

Przykład:
Do składu węglowego prowadzonego przez pośredniczący podmiot węglowy Y osobiście przyjeżdża Tomasz Nowak, która zamierza nabyć 100 kg węgla o kodzie CN 2701 na potrzeby ogrzewania gospodarstwa domowego. W obecnym stanie prawnym do zastosowania zwolnienia od akcyzy konieczne jest wystawienie w tym wypadku dokumentu dostawy w czterech egzemplarzach. Po wejściu w życie planowanych zmian wystarczające będzie wystawienie uproszczonego dokumentu dostawy w dwóch egzemplarzach, z których jeden jest przeznaczony dla Tomasza Nowaka, a na drugim Tomasz Nowak potwierdza odbiór 100 kg węgla i jest on przeznaczony do pośredniczącego podmiotu węglowego Y. Z racji tego, że ilość nabywanego węgla nie przekracza 100 kg, to nie będzie konieczne dołączenie faktury do uproszczonego dokumentu dostawy.


Zestawienie dokumentów dostawy
Pamiętać należy, że zarówno uproszczony dokument dostawy jak również faktura spełniająca funkcję dokumentu dostawy winny być ujęte w zestawieniu dokumentów dostawy sporządzanym przez pośredniczący podmiot węglowy który wystawił dokument dostawy, uproszczony dokument dostawy lub fakturę spełniającą funkcję dokumentu dostawy. Jeden egzemplarz zestawienia winien być złożony do właściwego naczelnika urzędu celnego w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, którego dotyczy zestawienie.

Termin wejścia w życie nowych regulacji
Ministerstwo Finansów nie podało jeszcze przewidywanej daty wejścia w życie nowych przepisów. Należy mieć nadzieję, że nastąpi to możliwe szybko, tak aby doszło do niezbędnych uproszczeń przy sprzedaży wyrobów węglowych na cele objęte zwolnieniem.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: