eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Akcyza na węgiel: uproszczony dokument dostawy

Akcyza na węgiel: uproszczony dokument dostawy

2012-01-16 12:12

Na stronach internetowych Ministerstwa Finansów pojawił się ostatnio projekt zmian przepisów dotyczących zasad wystawiania dokumentu dostawy w przypadku sprzedaży wyrobów węglowych. Projektowane przepisy mają na celu wprowadzenie ułatwień przy sprzedaży wyrobów węglowych na cele objęte zwolnieniem od akcyzy (ponieważ obowiązujące od 2 stycznia 2012 r. regulacje okazały się nadmiernie skomplikowane).

Przeczytaj także: WDT węgla zwolnione z akcyzy gdy dowód dostawy?

Dokument dostawy – obecne regulacje
Wprowadzone od dnia 2 stycznia 2012 r. przepisy nakładają na pośredniczące podmioty węglowe dokonujące sprzedaży wyrobów węglowych na cele objęte zwolnieniem obowiązek wystawienia dokumentu dostawy w czterech egzemplarzach z których:
  1. pierwszy jest przeznaczony dla pośredniczącego podmiotu węglowego albo dla podmiotu korzystającego ze zwolnienia, o którym mowa w art. 31 a ust. 2 ustawy (na podstawie art. 31 a ust. 2 ustawy o podatku akcyzowym z dnia 6 grudnia 2008 r. z prawa do zwolnienia od akcyzy może korzystać szereg podmiotów zużywających wyroby węglowe, w tym m.in. gospodarstwa domowe, organy administracji publicznej, podmioty zajmujące się produkcją energii elektrycznej, zakłady energochłonne), do których są przemieszczane wyroby węglowe;
  2. drugi jest dołączany do przemieszczanych wyrobów węglowych i po potwierdzeniu ich odbioru przez pośredniczący podmiot węglowy albo podmiot korzystający ze zwolnienia, o którym mowa w art. 31 a ust. 2 ustawy, jest niezwłocznie zwracany pośredniczącemu podmiotowi węglowemu, który wystawił dokument dostawy;
  3. trzeci jest przeznaczony dla pośredniczącego podmiotu węglowego, który wydaje wyroby węglowe;
  4. natomiast czwarty jest przeznaczony dla pośredniczącego podmiotu węglowego, który wystawił dokument dostawy.

Aktualnie, obowiązek wystawiania czterech egzemplarzy dokumentu dostawy ma zastosowanie w przypadku każdej sprzedaży wyrobów węglowych objętych zwolnieniem. Zasada ta dotyczy także sprzedaży wyrobów węglowych w niewielkiej ilości na potrzeby gospodarstw domowych. Okazuje się więc, że przy sprzedaży nawet 25 kg węgla na potrzeby gospodarstwa domowego konieczne jest wystawienie czterech egzemplarzy dokumentu dostawy. Rodzi to ogromne trudności u podmiotów zajmujących się sprzedażą węgla głównie do gospodarstw domowych. Projekt rozporządzenia z dnia 7 lutego 2012 r. (projekt z dnia 7 lutego 2012 r. rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie dokumentu dostawy, ewidencji wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, warunków i sposobu ich zwrotu oraz środków skażających alkohol etylowy zwane dalej „projektem z dnia 7 lutego 2012 r.”) ma na celu uproszczenie zasad dokonywania sprzedaży węgla na cele objęte zwolnieniem.

Trzy egzemplarze dokumentu dostawy zamiast czterech
Projekt rozporządzenia z dnia 7 lutego 2012 r. przewiduje, że w przypadku, gdy przemieszczenie wyrobów węglowych dokonywane jest bezpośrednio od pośredniczącego podmiotu węglowego dokonującej sprzedaży wyrobów węglowych do innego pośredniczącego podmiotu węglowego lub podmiotu korzystającego ze zwolnienia z art. 31 a ust. 2, to wówczas wystarczające jest wystawienie dokumentu dostawy w trzech egzemplarzach z których:
  1. pierwszy jest przeznaczony dla pośredniczącego podmiotu węglowego albo dla podmiotu korzystającego ze zwolnienia, o którym mowa w art. 31 a ust. 2 ustawy, do których są przemieszczane wyroby węglowe;
  2. drugi jest dołączany do przemieszczanych wyrobów węglowych i po potwierdzeniu ich odbioru przez pośredniczący podmiot węglowy albo podmiot korzystający ze zwolnienia, o którym mowa w art. 31 a ust. 2 ustawy, jest niezwłocznie zwracany pośredniczącemu podmiotowi węglowemu, który wystawił dokument dostawy;
  3. trzeci jest przeznaczony dla pośredniczącego podmiotu węglowego, który wystawił dokument dostawy.

Przykład:
Pośredniczący podmiot węglowy A sprzedaje i przemieszcza wyroby węglowe bezpośrednio do elektrociepłowni (a więc podmiotu korzystającego ze zwolnienia z art. 31 a ust. 2 ustawy). Na gruncie obecnych regulacji pośredniczący podmiot węglowy będzie miał obowiązek wystawić cztery egzemplarze dokumentu dostawy. Po wprowadzeniu zmian przewidzianych w projekcie z dnia 7 lutego 2012 r. pośredniczący podmiot węglowy A obowiązany będzie do wystawienia jedynie trzech egzemplarzy dokumentu dostawy.


Warto podkreślić, że możliwość wystawienia trzech egzemplarzy dokumentu dostawy w przypadku, gdy przemieszczenie wyrobów węglowych odbywa się bezpośrednio od pośredniczącego podmiotu węglowego, który dokonuje sprzedaży wyrobów węglowych do nabywcy posiadającego status pośredniczącego podmiotu węglowego lub jest uprawniony do skorzystania ze zwolnienia od akcyzy na podstawie art. 31 a ust. 2 ustawy będzie możliwa niezależnie od ilości sprzedawanych wyrobów węglowych. Wystawienie dokumentu dostawy w trzech egzemplarzach jest więc w tym wypadku możliwe również wtedy, gdy przedmiotem jednorazowej sprzedaży jest przykładowo 100.000 kg wyrobów węglowych.

Dla uzyskania prawa do wystawienia jedynie trzech egzemplarzy dokumentu dostawy nie będzie mieć znaczenia, to czy za organizację transportu wyrobów węglowych odpowiada sprzedawca czy też nabywca.

Po wejściu w życie planowanych zmian, obowiązek wystawienia czterech egzemplarzy dokumentu dostawy dotyczył będzie wyłącznie sytuacji, gdy sprzedaż wyrobów węglowych na cele objęte zwolnieniem nie jest dokonywana przez pośredniczący podmiot węglowy, który wydaje wyroby węglowe do przemieszczenia. Obowiązek wystawienia czterech egzemplarzy dokumentu dostawy w myśl nowych regulacji dotyczył będzie więc pośredniczącego podmiotu węglowego, który dokonuje sprzedaży wyrobów węglowych wydawanych przez inny pośredniczący podmiot węglowy.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: